porady

Z rollerem za pan brat…

Aktualnie moje sportowe życie kręci się przede wszystkim koło biegania. Nie zaniedbuję oczywiście siłowni. Rzucanie talerzami zawsze pozwala mi rozładować emocje, bieganie jednak dominuje. Poprzeczkę postawiłam sobie wysoko. Do celu coraz bliżej, więc praca na pełnych obrotach.
Zdaniem wielu zapewne się przetrenowuję. Jednak póki jestem pod okiem najlepszych jestem spokojna i wychodzę z założenia, że „nie da się trenować za ciężko”
Nad bezpieczeństwem i sensem mojego biegania czuwa mój fizjoterapeuta, który regularnie ogląda moje nóżki i plecki, bo te cierpią najbardziej i dba bym sobie nie zrobiła krzywdy.

Ostatnie tygodnie obfitują w biegowy kilometraż. Biegam dużo, bawię się prędkością, terenem, korzystając z zimy walczę o siłę biegową. Taki stan rzeczy sprzyja zmęczeniu, więc bardzo mocno zaczynam dbać o regenerację i doceniać wypoczynek.  Pilnuję po treningowego rozciągania, jak jest okazja położyć się na stole i pomasować nóżki, pokornie się temu poddaje, choć masaż sportowy mało ma wspólnego z tym co zazwyczaj przez masaż rozumiemy. Jednak okazuje się, że potrzebuję czegoś więcej. Nie zawsze jest możliwość, by lecieć do fizjoterapeuty, choć to zdecydowanie najlepsza opcja. Mój magik od szybkich nóżek zalecił automasaż. „Wałek pod łydeczkę i się wałkujesz” – rzekł wymownie, a ja podłapałam.

12584216_10204154102132041_1336224075_nO rolowaniu słyszałam od dawna, nawet próbowałam, ale w gąszczu wiedzy od Googla postanowiłam szuakać konkretów, najlepiej u źródła. Idąc tym tropem trafiłam na znamy mi wcześniej BLACKROLL®. Z pomocą i wiedzą przyszła Karolina Stanek, która wyczerpująco odpowiedziała na wszystkie moje pytania.
W związku z tym, że Karolina zgodziła się na publikację postanowiłam przekazać Wam wszystko czego dowiedziałam się na temat wałków BLACKROLL® podczas naszego spotkania.

Ja pytam. Karolina odpowiada. Zanim jednak zaczniemy kilka słów o Karolinie.

Była zawodową koszykarką Polskiej Ekstraklasy Kobiet. Jest ekspertem Treningu Powięziowego Warszawskiego Studia Fizjo4life. Jako Międzynarodowy Master Trener of Blackroll Education, a także prezenter Blackroll Polska
specjalizuje się w pracy na tkankach miękkich z wykorzystaniem
BLACKROLL®. Oprócz tego posiada tytuły Medical Fitness Trainer, Fascial
Fitness Trainer, Instruktor FACTS Functional and Careful Training,
prezenter IFAA Polska.

Czym jest roler i jaka jest jego funkcja?

Roller jest to krótka, piankowa rolka służąca do automasażu, rozluźniania, a także aktywacji mięśni i powięzi. Spektrum działania BLACKROLL® jest tak szeroki, że jest on polecany zarówno zawodowym sportowcom, jak i amatorom. BLACKROLL® jest skutecznym narzędziem prewencyjnym przed różnego rodzaju kontuzjami, a także terapeutycznym w przypadku ich wystąpienia. Korzystają z niego zarówno osoby zdrowe, jak i w trakcie rekonwalescencji. BLACKROLL® jest dedykowany ludziom w każdym wieku i o każdym poziomie aktywności sportowej. BLACKROLL® to nasz „domowy fizjoterapeuta” przynoszący ulgę w bólach napięciowych i przeciążeniowych, z którymi boryka się na co dzień każdy z nas nie zależnie od tego czy uprawia sport, czy nie.

12607151_10204154101812033_1685806439_n
Z czego jest wykonany i dlaczego wybrano właśnie taki materiał?

BLACKROLL® wykonany jest z bardzo trwałej i wytrzymałej pianki, która nie posiada szkodliwych substancji i jest w pełni hipoalergiczna. Proces wytwarzania BLACKROLL® jest ekologiczny, a wszystkie produkty zdatne do recyklingu. BLACKROLL® nie odkształca się, nie traci swojej twardości, nie chłonie potu oraz wilgoci. Cały proces produkcji odbywa się w Niemczech, a każda rolak posiada własny numer patentowy oraz spełnia normy jakości DIN ISO 9001:2000. BLACKROLL®, jako jedyny sprzęt do automasażu otrzymał prestiżową akredytację Niemieckiej Kampanii na Rzecz Zdrowego Kręgosłupa oraz nagrodę Physio Award 2009.DOŁĄCZ DO WYZWANIA:

PLAN TRENINGOWY + JADŁOSPIS + ROLLER BLACKROLL®

wyroluj kilogramy

KUP TERAZ


Rolka twarda czy miękka? Która dla kogo, która do czego?

Przy wyborze rolki nie należy się kierować twierdzeniem, że twardsza rolka będzie lepsza. Twardość rolki powinna zostać dobrana pod kontem indywidualnych potrzeb i możliwości fizycznych. Najważniejszym aspektem jest napięcie mięśniowe (bolesność). Im większe napięcie tym miększy powinien być BLACKROLL®, jednak należy przy tym pamiętać, że rolowanie jest substytutem masażu sportowego przez co korzystanie z BLACKROLL® powinno przynosić „słodki ból” na granicy wytrzymałości. Rolując się powinniśmy być w stanie ocenić odczucie bólu w skali 1-10. Właściwy poziom bólu plasujemy mniej więcej na 7-8.

12570818_10204154103092065_823834055_n
Czy istnieją jakieś określone klasy twardości rolki? Czy są one jakoś oznaczone?

BLACKROLL® posiada trzy rodzaje twardości rolek, przy czym warto wspomnieć, że najbardziej miękka rolka BLACKROLL® jest już stosunkowo twarda. Do każdej twardości jest przypisana odpowiednia kolorystyka. Klasyczna rolka Blackroll nosi nazwę STANDARD i charakteryzuje się całym czarnym kolorem lub czarnym z kolorowym nakrapianiem. STANDARD minimalnie odkształca się pod naciskiem palców i jest odpowiednia na pierwszą rolkę dla osób zdrowych i aktywnych. 20% miększy od rolki STANDARD jest model MED, którego łatwo rozpoznać po dominującym białym kolorze z różowym lub zielonym nakrapianiem. Ta rolka delikatnie poddaje się pod naciskiem palców. MED dedykowany jest dla osób z wysokim napięciem mięśniowym (bolesnością) i niskim progiem bólowym. Po ten model powinny sięgnąć drobne kobiety rozpoczynające przygodę z rolką, kobiety w ciąży lub tuż po porodzie, osoby w trakcie rekonwalescencji, osoby starsze oraz dzieci. Najtwardszą rolką BLACKROLL® jest PRO, która w zupełności nie poddaje się pod naciskiem palców. Jest 50% twardsza od rolki STANDARD. Jest dedykowana osobom z bardzo niskim napięciem mięśniowym i osobom, które rolluja się już dłuższy czas. PRO zawsze będzie posiadało oznaczenie swojej nazwy oraz jaskrawy kolor bez nakrapiania. BLACKROLL® posiada również dwa rodzaje powierzchni rolek, bez wypustek będąc rolką regeneracyjną, z wypustkami – GROOVE w stopniu twardości STANDARD i PRO, będąc rolką aktywacyjną.

12583797_10204154102852059_1072286614_n
Dlaczego rolki mają tak różne kształty? Który kształ/rodzaj najlepiej wybrać?

BLACKROLL® posiada różne kształty w celu, jak najbardziej precyzyjnego dotarcia do miejsca bólu. Śmiało można powiedzieć, że praktycznie nie ma miejsca, w które nie dotrzemy Blackrollem 😉

A każdy model dedykowany jest wybranym partiom ciała. Klasyczne rolki są najbardziej uniwersalne i służą do rolowania i rozluźniania całego ciała. Rolka gładka (bez wypustek) jest rolką typowo powięziową i terapeutyczną. Rolki z wypustkami GROOVE jest rolką aktywującą mięśnie i przygotowującą je do wysiłku fizycznego, zwiększając krążenie krwi, przepływ limfy i odpływ toksyn, jednak rolujemy nią wyłącznie duże grupy mięśniowe. Rolka MINI jest mniejszą wersją rolki gładkiej, służy do precyzyjnego rolwania stopy, Achillesa, łydki oraz obręczy barkowej i przedramion. Piłki Blackroll BALL służą do ucisku punktów spustowych i zgrubień powięzi, niwelują ból pojawiający się punktowo. Mniejsza piłka służy do rozluźniania pośladków, łydek, czy mięśni piersiowych, większa na przykład do mięśni dwugłowego i czworogłowego uda. Wisienką na torcie jest zdecydowanie DUOBALL zaprojektowany do precyzyjnego rozluźniania mięśni wzdłuż kręgosłupa. Mniejszy do rozluźniania szyi i odcinka piersiowego, większy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Szczupłym kobietom polecam mniejszy do całego kręgosłupa. DUOBALL jest rekomendowany dla osób zarówno z dyskopatią, jak i przepuklinami kręgosłupowymi, ale także przede wszystkim osób borykających się z przeciążeniowym bólem pleców.

12607169_10204154102492050_269604004_n
Często lubimy szukać zamienników. Rolujemy się wałkiem do ciasta, butelką z wodą czy pisakiem. Czy to dobry pomysł?

Sekret Blackrolla tkwi w jego materiale, który jest wyjątkowo trwały, a przy tym w zależności od twardości odpowiednio elastyczny. Rolując się powinniśmy pamiętać, że to nie rolka lub jej zamiennik powinien się odkształcać, a nasze ciało, które poddajemy automasażowi. Blackrollem można rolować się na gołe ciało bez obawy przed podrażnieniem, czy uczuleniem, tak, jak ma to miejsce w przypadku gumy. Wałek do ciasta mimo swojej twardości jest nie wygodny i ucieka spod rolowanej partii ciała, natomiast butelka posiada nierównomierną powierzchnię, co sprawia, że nacisk nie jest jednakowy na całej szerokości pasma. Blackroll to inwestycja na lata i w perspektywie czasu duża oszczędność będąca prewencją przed kontuzjami i wizytami u rehabilitantów, a także zakupu wielu tańszych rollerów, które w bardzo krótkim czasie tracą swoje właściwości.

Jaki rodzaj wałka wybrać na start i dlaczego? Wystarczy jeden, czy trzeba od razu zakupić cały zestaw?

Zdecydowanie na pierwszą rolkę polecam rolkę gładką. Jest to typowa rolka potreningowa służąca do regeneracji, a także rolka terapeutyczna. Jest bardzo uniwersalna, dzięki czemu możemy przerollować nią całe ciało od szyi, przez kręgosłup, aż po nogi. Jest to absolutna podstawa. Wszystkie drobne rolki służą do pracy szczegółowej w związku z czym dopieramy jest w zależności od adaptacji sportowej lub potrzeb klienta. Oczywiście jeżeli, ktoś chciałby zadbać o swoje ciało kompleksowo, to warto nabyć kilka modeli w celu uzyskania efektu totalnego…

12576304_10204154102052039_545675198_n
Jak dbamy o higienę wałków? Pierzemy, myjemy, czyścimy? Jaką metodą i jakimi środkami?

Jak wspomniałam wyżej Blackroll jest wodoodporny, dzięki czemu nie chłonie potu i wilgoci. Można go łatwo przemyć wodą z mydłem lub spryskać sterylizatorem. Blackroll jest również odporny na wysokie temperatury dzięki czemu można korzystać z niego w saunie (masaż na rozgrzane ciało jest naprawdę rewelacyjny!). Dzięki tym właściwością Blackroll jest idealnym sprzętem dla klubów fitness i gabinetów rehabilitacji, gdzie jest wykorzystywany przez wiele osób nie chłonąc przykrych zapachów i bakterii.

Czy wałki mają jakiś określony czas używalności? Czy odkształcają się z biegiem czasu i w związku z tym tracą swoje właściwości?

Dużą zaletą Blackroll jest fakt, że te wałki naprawdę nie tracą swojej jakości, nie odkształcając się i nie miękną wraz z użytkowaniem. W naszym Warszawskim Studio Blackroll wałki są codziennie wykorzystywane już od 3 lat przez naszych pacjentów i klientów, a nadal wyglądają, jak nowe 😉


Rolka, roller, roler, wałek – który temin jest prawidłowy?

BLACKROLL! 😉 Nazewnictwo nie ma tu większego znaczenia, ważne, że działa!

12576302_10204154103212068_580637640_nNa dziś tyle. Ale to nie wszystko. We współpracy ze SPORTMED przygotowujemy dla Was kolejny materiał. W najbliższym czasie pokażemy jak wałki wykorzystać w praktyce.

Koniecznie dołącz do nas! Każdego dnia dajemy sporą dawkę silnej motywacji:

cropped-mamy-ruszamy-projekty-proArte-Marta-Machalewska-Maciej-Mech-www.studio-proarte.pl_.jpgInstagram:

ilo olo11169053_10205109642593257_978717547_n

 

Mama Basi, trener personalny: - instruktor lekkoatletyki - instruktor kulturystyki - instruktor fitness - trener Blackroll - trener TRX - trener PFS - trener Boot Camp

Jeden komentarz

Twoja opinia jest dla nas ważna. Co o tym sądzisz?

%d bloggers like this: