matkiWariatki

Schudnij przy okazji

Drużyna Mamy ruszamy obfituje w mocne i charakterne babki, lecz na treningach pocimy się jednakowo. Asia, jedna z nas, oj chyba powinnam napisać pani Joanna Wosińska, jest dziennikarką, pisze i wydaje, po godzinach potrafi być wyskokowa 😛  Zgodziła się porozmawiać ze mną o czymś innym niż o bieganiu czy dzieciach.

mamy ruszamy

1. „Dieta bez diety” i “Dieta albo cud” – skąd takie pomysły na tytuł Twoich publikacji? 

To tytuły dwóch książek, które miałam przyjemność współtworzyć (a raczej nadal mam, bo „Dieta bez diety” ma swój fanpage na Facebooku, który tętni życiem i cały czas się rozwija, chcesz zobaczyć KLIK ).

dieta albo cud

Tytuł „Dieta bez diety, czyli jak schudnąć przy okazji” mówi właściwie sam za siebie. W książce, na lewych stronach, pokazujemy produkty, którym zawdzięczamy nadprogramowe kilogramy, natomiast na prawych stronach – ich zamienniki, które pozwalają schudnąć. Niektórym może wydać się zaskakujące, jak niewielkich zmian trzeba dokonać na własnym talerzu, żeby zobaczyć efekty. Nie ma tu mowy o jakichkolwiek głodówkach, restrykcyjnych zasadach czy skrupulatnym liczeniu kalorii. Dlaczego? Bo ciągłe myślenie o tym, co można, a czego nie można zjeść, sprawia, że wszystko zaczyna kręcić się wokół jedzenia i odchudzania. Tak nie można! To przyniesie odwrotny skutek. Odchudzanie powinno być przyjemne – powinno odbywać się „przy okazji”.

Ale przed „Dietą bez diety” była „Dieta albo cud. Test 42 diet”. To książka podzielona na dwie części. Pierwsza to moja działka. Obala mity na temat żywności, prześwietla wciąż powtarzane stereotypy, a produkty z codziennej listy zakupów rozkłada na czynniki pierwsze. Jako że od lat pracuję w Fundacji Pro-Test, która przeprowadza niezależne testy produktów, badając je w laboratoriach, mam świadomość, co tak naprawdę kryje w sobie to, co jemy każdego dnia. Druga część książki to test 42 diet. A więc tu znów testujemy, ale tym razem popularne diety. Dieta Atkinsa, Montignaca, 1000 kalorii, kopenhaska – te i wiele innych modnych programów żywieniowych pod lupę wziął zespół dietetyków, swoją drogą świetnych dziewczyn, znanych wielu osobom z telewizji.

Te książki powstały z jeszcze jednego powodu. Jak widzę, jakie herezje reklamy potrafią wmówić, nawet rozsądnym ludziom, to krew się we mnie gotuje. A moje książki są takim drogowskazem w gąszczu sloganów reklamowych: Co wybierać, żeby to było dobre dla nas, a niekoniecznie dla producentów.

dieta bez diety2. “Dieta bez diety” czy tak się da?

Nie tylko się da, ale u wielu osób to właśnie odchudzanie BEZ stosowania diet w potocznym tego słowa rozumieniu przynosi pożądane efekty. Trzeba tu zaznaczyć, że wiele modnych diet pozbawionych jest podstaw merytorycznych, ignoruje normy żywieniowe i nie dba o nasze zdrowie. Takie odchudzanie kończy się w najlepszym wypadku efektem jo-jo, jeśli nie poważniejszymi komplikacjami zdrowotnymi. Tymczasem odchudzanie powinno być następstwem trwałej zmiany nawyków żywieniowych. I jeszcze raz podkreślam – odchudzanie to nie pasmo wyrzeczeń! Zjedzenie hamburgera czy kawałka ciasta nie może powodować wyrzutów sumienia.

3. Kto za tym stoi? 

Zespół wspaniałych ludzi, dla których praca jest pasją. Tylko dzięki temu możemy tworzyć tak fajne projekty, jak Pro-Test czy wydawać kolejne książki. Oprócz pasji jest oczywiście również wiedza – moja i moich kolegów z redakcji jako dziennikarzy zajmujących się testami porównawczymi produktów oraz dietetyków, z pomocą których powstają nasze książki.

Joanna Wosińska 4. Kim jest Asia? Oczywiście poza tym, że autorką ?

Nie lubię mówić o sobie, dlatego krótko. Przede wszystkim jestem sobą, a tego nie da się ująć w jakiekolwiek ramy i opisy 😉 Jestem też mamą przedszkolaka. Jestem dziennikarką… zaraz, zaraz, właściwie to musiałabym w tym miejscu zacząć wymieniać kilkanaście, jeśli nie więcej kolejnych funkcji i zawodów, bo ja właściwie zajmuję się wszystkim: od napisania książki, poprzez jej wydanie, dystrybucję, promocję… No dobra, jest nas więcej (lecz niedużo więcej 😉 ), ale wszystko robimy sami. Sami też wydajemy Pro-Test – magazyn online z testami produktów. O! To że znów przeszłam do tematu pracy, to tylko dowód na to, że naprawdę nie lubię mówić o sobie. Lepiej przejdźmy więc do następnego pytania.

Dieta bez diety 5. Gdzie szukasz inspiracji?

Z inspiracją jest tak, że jeśli się jej szuka, to ona chowa się skutecznie. Inspiracja musi pojawić się sama. Pojawia się zwykle niespodziewanie, na przykład w sklepie (podczas czytania etykiet produktów), w rozmowach z ludźmi, w codziennych sytuacjach. Bo to, czym się zajmuję, dotyczy naszej codzienności.

drużyna Mamy ruszamy 6. Czego można dowiedzieć się z Twoich książek? Czy to klasyczne książki z przepisami, a może poradniki?

„Dieta bez diety” i „Dieta albo cud” nie są książkami z przepisami, choć w tej pierwszej kilka przepisów się znalazło. To bardziej poradniki. Ale takie, które czyta się lekko i przyjemnie, ponieważ są atrakcyjnie wydane. W „Diecie bez diety” dzięki dużym zdjęciom czytelnik widzi, w jaki sposób może zastąpić produkt niekorzystny dla sylwetki takim, który pomoże mu schudnąć. Taka forma ułatwia odbiór książki i sprawia, że jej czytanie jest równie przyjemne, co… odchudzanie, jakie proponujemy 😉

dieta bez diety 7. Co wyróżnia obie pozycje spośród reszty publikacji na rynku?

„Dieta bez diety” i „Dieta albo cud” są inne od reszty publikacji, ponieważ nie idą drogą powtarzanych wszędzie – w Internecie, kolorowych gazetach, a także niestety w wielu książkach – „prawd”. Powtarzanych często bezmyślnie, bywa, że również przez osoby podające się za autorytety. Z naszych książek czytelnik dowie rzeczy, których nie przeczyta gdzie indziej. My obalamy mity, łamiemy stereotypy. Pro-Test, internetowy magazyn wydawany przez moją fundację, nie zamieszcza reklam. Po to, żeby pozostać w pełni niezależnym.

Dieta albo cud8. Planujesz kontynuację? Czy i kiedy możemy spodziewać się nowości na rynku wydawniczym?

„Dieta bez diety” cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że przygotowujemy już drugą jej część. Znajdzie się w niej to, na co wszyscy czekają. Książka ukaże się za kilka miesięcy, ale na pewno nikt zainteresowany tematem nie przegapi tego momentu – będzie o niej głośno.

9. Nawiązując do Mamy ruszamy, ruszasz się?

Tak, ruszam się i bardzo to lubię. Właściwie od zawsze uprawiałam jakiś sport. Ponieważ jako dziecko byłam gruba (utuczyło mnie przedszkole, ale to temat na osobną historię), moja mama starała się utrzymać mnie w ciągłym ruchu: dużo spacerów, rower, sanki, łyżwy, narty, basen. I może dzięki temu dziś lubię sport. Ale do tego, żeby schudnąć, sam sport nie wystarczył. Jeszcze zanim skończyłam osiemnastkę zaczęłam się odchudzać, po prostu jedząc coraz mniej. Kilogramy znikały, ale szybko przybywały z powrotem. Ciągłe pilnowanie kalorii stało się prawdziwą udręką. Aż w końcu… odpuściłam. Za to zaczęłam jeść z głową. Wtedy po raz pierwszy doświadczyłam na sobie skuteczności działania „diety bez diety”, mimo iż nawet nie podejrzewałam, że kiedyś, w przyszłości, przyczynię się do powstania książki o takim właśnie tytule. Schudłam 10 kg i – co najważniejsze – schudłam na stałe. A racjonalne odżywianie i sport stały się nieodłączną częścią mojego życia. Dawniej nie przypuszczałabym, że przebiegnięcie kilkunastu kilometrów może być tak proste i przyjemne. Przecież na WF-ie ledwo dawałam radę przebiec 600 metrów! Maraton to była kiedyś w mojej głowie jakaś totalna abstrakcja, a dziś – realny plan. Oprócz biegania ćwiczę siłowo, choć nie na siłowni, tylko w domu, ale to tylko z braku możliwości rozciągnięcia doby o jakieś dwie dodatkowe godziny. Te treningi również – podobnie jak bieganie – wciągają jak narkotyk, szczególnie, kiedy zaczynają być widoczne efekty wylanych litrów potu.

mamy ruszamy

Ale jest jeszcze inna, większa motywacja: My, jako mamy, wybierając taki, a nie inny styl życia, wygrywamy zdrowie nie tylko swoje, ale i naszych dzieci. Bo przykład idzie z góry. Mam nadzieję, że tak jak kiedyś moi rodzice wpoili mi chęć ciągłego ruchu, tak i ja swoim przykładem nauczę tego mojego syna.

Książki znajdziesz na stronie www.pro-test.pl

dieta bez dietyoraz

dieta albo cud

 

Dołącz do grupy aktywnych Mam:

cropped-mamy-ruszamy-projekty-proArte-Marta-Machalewska-Maciej-Mech-www.studio-proarte.pl_.jpgInstagram:

ilo olo11169053_10205109642593257_978717547_n

Jeden komentarz

Twoja opinia jest dla nas ważna. Co o tym sądzisz?

%d bloggers like this: