AKTYWNOŚĆ

12 minut prawdy…

Kiedy zaczynamy biegać dość szybko dostrzegamy postępy. Początkowo nie potrzebujemy nawet środków treningowych. Wystarczy, że regularnie wychodzimy i biegamy przed siebie. Czujemy znaczną poprawę wydolności, postęp widoczny jest także w szybkości. Na początku tracimy życie po 5 minutach biegu, ale zaledwie po kilku kolejnych „pobieganiach”  widzimy, że jest coraz lepiej i możemy biec dłużej.
W pewnym momencie potrzebujemy już konkretnych sprawdzianów, które możemy uznać za wyznacznik aktualnej formy, a w przyszłości je ze sobą porównywać i monitorować swoją kondycję.

Najpopularniejszym sprawdzianem, preferowanym przez biegaczy jest TEST COOPERA.

To dokładnie 12- minutowa próba wytrzymałościowa. Została opracowana w latach 60-tych, na potrzeby armii przez amerykańskiego lekarza K. Coopera. Nietrudno zgadnąć skąd pochodzi nazwa, prawda? 🙂
Test dedykowany jest dla trzech dyscyplin: biegu/marszu, pływania oraz kolarstwa. Najbardziej popularny jest jednak wśród biegaczy.
Należy wykonywać go w regularnych odstępach czasu, w celu kontroli efektów treningowych.

Polega on na przebiegnięciu możliwie najdłuższego dystansu przez zawodnika w czasie 12 minut. Otrzymany wynik interpretuje się w oparciu o wiek i płeć.
Próbę poleca wykonać się na stadionie lekkoatletycznym (400 m). Jest on dokładnie zmierzony, a jego nawierzchnia jest zupełnie płaska.

SPRAWDŹ SIĘ I TY!
W sobotę, 23.04.2016 r, zapraszamy Cię do BEZPŁATNEGO udziału w zajęciach biegowych BIEGAM BO LUBIĘ.
W trakcie zajęć odbędzie się TEST COOPERA.
Spotykamy się o 9:30 tuż przy wejściu na AWF (ul. Marynoncka 34)

Przed wykonaniem testu warto:
– wykonać badania lekarskie, szczególnie jeśli dopiero zaczyna się biegową przygodę oraz zalicza się do grupy wiekowej +35.
– przeprowadzić solidną rozgrzewkę, która przygotuje organizm do wysiłku i zapobiega kontuzjom (to już gwarantujemy na treningu)

Otrzymany wynik interpretujemy wg tabel:

test coopera tabela 3

test coopera tabela 1

 źródło tabel: www.testcoopera.pl

Dołącz do nas! Każdego dnia dajemy sporą dawkę silnej motywacji:

cropped-mamy-ruszamy-projekty-proArte-Marta-Machalewska-Maciej-Mech-www.studio-proarte.pl_.jpgInstagram:

iloolo11169053_10205109642593257_978717547_n

Mama Basi, trener personalny: - instruktor lekkoatletyki - instruktor kulturystyki - instruktor fitness - trener Blackroll - trener TRX - trener PFS - trener Boot Camp

komentarze 2

Twoja opinia jest dla nas ważna. Co o tym sądzisz?

%d bloggers like this: