oceniamy,  produkt

Zegarek sportowy GPS TomTom Spark 3, czyli muzyka i tętno w nadgarstku. [TEST]

Kurz po Orlen Warsaw Marathon 2017 opadł. Nie do końca było tak jak miało być. Czy było źle? Pewne jest, to że było inaczej 😉 Życie lub nas zaskakiwać.

Relacja po maratonie Ola Spełnione marzenia bez happy end’u , Ilona Wynik z maratonu jest jak mężczyzna, nie chcesz każdego

Nie zmienia, to faktu, że do startu obie przygotowałyśmy się sumiennie, dzięki czemu miałyśmy okazję przetestować zegarek TomTom Spark 3 Cerdio + Music w różnych sytuacjach. Przygotowanie do królewskiego dystansu zaczęły się pod koniec 2016 roku. Pogoda od stycznia do kwietnia 2017, to istny kalejdoskop. Od prawdziwej zimy ze śnieżycami, do bardzo upalnej wiosny. Fakt przeważały deszczowe, szare, bure i ponure, prawie jesienne dni. Jednostki treningowe również od sasa do lasa: wybiegania, podbiegi, szybkie kilometry, 3-setki, 4-setki itp.

Producent na stronie w opisie właściwości/możliwości zegarka wymienia: śledzenie przez GPS, tryb wielodyscyplinowy, wbudowany czujnik tętna, muzyka na nadgarstku, ciągłe śledzenie aktywności, odkrywanie nowych tras. Skupię się właśnie na tych funkcjach, no i oczywiście dodam coś od siebie.

Tryb wielodyscyplinowy

Pewnie, to wiecie, a jak nie wiecie, to się dowiecie. Głównym sportem, który uprawiam po godzinach jest bieganie. Lecz aby bieganie sprawiało jak najwięcej przyjemności oraz nie powodowało kontuzji, do swojego planu treningowego w ciągu tygodnia należy dołożyć też ćwiczenia uzupełniające np. siłownię, basen. Spark 3 nie ma z tym najmniejszego kłopotu. Możesz z nim biegać, skakać, pływać (tak, tak świetnie sprawuje się w wodzie), jeździć na rowerze. W związku z tym, że nie każdy decyduje się na bieganie czy jazdę na rowerze w strugach deszczu, TomTom ma opcję biegania na bieżni oraz jazdę na rowerze stacjonarnym.

Dzięki wszystkim wyżej wymienionym możliwościom zegarek nadaje się dla biegaczy, triatlonistów, siłowniowych frików, po prostu osoby aktywne, które chcą monitorować swoje codzienne aktywności.

Śledzenie przez GPS

Biegasz? Tak. A ile kilometrów? Pytanie o ilość przebiegniętych kilometrów jest chyba jednym z najczęściej słyszanych przez biegaczy. Dzięki wbudowanemu GPS-owi na bieżąco widzisz jaki dystans pokonałeś, w jakim tempie, z jaką prędkością, ile spaliłeś kcal i wiele wiele innych.

Zaawansowana technologia pozwala zarówno osobie, która po pracy po prostu wychodzi sobie na jogging, jak i osobie, która biega po planie treningowym monitorować swoje osiągnięcia. Przygotowując się do maratonu miałam określony plan treningowy, wychodząc na trening wiedziałam ile, w jakim tempie itd. Zegarek sprawdził się na długich wybieganiach po pięknej Warszawie. Nie miałam problemów z gubieniem sygnału. O nie kłamię. GPS wariował w dwóch miejscach przy jednostce wojskowej i przy Ambasadzie Rosji. Dopowiem, że ta sama sytuacja z GPS-em działa się też w zegarku innej firmy czy na Endomondo w telefonie. Dlatego przypuszczam, że tam ktoś, coś … 😉

Zegarek świetnie radził sobie również na bieżni, w odróżnieniu ode mnie (oczywiście czasami 😉 ).

Wychodząc na bieganie, nie włączysz treningu zanim nie złapiesz sygnału GPS. Czy to dobrze czy nie? Nie mam zdania, bo chyba tylko raz przez te kilka miesięcy zdarzyła mi się sytuacja, że nie mogłam złapać sygnału GPS. Mniej więcej przebiegłam wtedy około 1 km i dopiero mogłam włączyć trening.

Wbudowany czujnik tętna

Czujnik tętna w nadgarstku, to jest bajka. Nie musisz zakładać na klatkę piersiową pasa, który szczególnie w okresie letnim bardzo przeszkadza. W moim przypadku poza tym, że przeszkadza, bardzo podrażnia moją wrażliwą skórę. W trakcie biegu, po prostu się przesuwa, niestety kończyło się, to dla mnie otarciami. Tak opcja jest mega fajna.

Nie będę zagłębiać się w tajniki treningu na tętnie czy to w trakcie biegania czy zajęć fitness. Moim zdaniem w wielu przypadkach warto pracować na tętnie, a TomTom Spark 3 się do tego świetnie nadaje.

Zastanawiasz się co z dokładnością? Słyszałeś, że odczyty z nadgarstka są mniej dokładne? Tylko czy w przypadku rekreacji, amatorskiego uprawiania sortu ma to jakieś znaczenia. Uważam, że nie. Różnice są minimalne.

Muzyka na nadgarstku

TomTom Spark 3 Cardio + Music jak sama nazwa wskazuje ma możliwości odtwarzania muzyki. Co do tego potrzebujesz? Zegarek z funkcją „music” oraz bezprzewodowe słuchawki. Dzięki tej opcji możesz słuchać muzyki w trakcie treningu i nie jest ci potrzebny dodatkowy sprzęt, taki jak telefon.

Jestem biegaczką, która biega bez muzyki. Pewne jest, to że się da. Sprawdziłam. Użyłam słuchawek innej marki niż TomTom i dało się słuchać wcześniej wgranej muzyki. Przez, to że biegam bez muzyki nie jestem w stanie podzielić się informacją jak zachowa się bateria (ile wytrzyma). Na pewno będzie trzymała krócej. Ile? Nie wiem.

Ciągłe śledzenie aktywności

Obecna moda, pozwala na noszenie gadżetów sportowych nie zależnie od sytuacji. Też tak masz, że nosisz zegarek sportowy na co dzień? TomTom jest taki sprytny, że sprawdza aktywność niezależnie czy ty o tym pomyślałeś czy nie. Wystarczy mieć go na ręku. On policzy ile zrobiłeś kroków, ile spaliłeś kcal, ile kilometrów pokonałeś.

Możesz ustawić sobie cel na konkretny dzień (może być taki sam lub inny na poszczególne dni) np. 10 000 kroków. Taka dodatkowa motywacja w ciągu dnia. Skłoni cię aby zamiast windą wejść po schodach, a może wysiądziesz dwa przystanki wcześniej i zrobisz sobie mały spacer?

Co mnie urzekło? 

Bardzo spodobała mi się „opcja dotykowa”. Nie wiesz o co chodzi ? Może zacznę od początku. W trakcie treningu, w którym miałam zaplanowane 15x400m po wcześniejszym rozbieganiu, korzystałam z tzw. treningu „ręcznego”. Wystarczyło zakryć dłonią tarczę zegarka, zamiast wciskania guziczka. Matko jaką tarczę ? Przecież to szybka a nie tarcza. W momencie kiedy starasz się pokonać 400 m w szybkim dla siebie tempie, uwierz mi, to bardzo ułatwia zrobienie stop. Oczywiście w ten sam sposób rozpoczynałam kolejną 4-setkę.

Wymienne paski. Zegarki TomTom mają opcję zmiany paska. Może dla facetów nie ma, to znaczenia lecz dla mnie jako kobiety owszem. Przecież zegarek stanowi całość z moim outfitem 😉 Wymiana następuje w bardzo prosty sposób, nawet blondynka sobie poradzi 😛

 

CHCESZ KUPIĆ ZEGAREK lub OPASKĘ TOMTOM?
skorzystaj z KODU RABATOWEGO:
*ZEGARKI mamyruszamyspark75
*OPASKA mamyruszamytouch50
www.ttstore.pl 

 

 

 

Dołącz do grupy aktywnym mam na FB:

cropped-mamy-ruszamy-projekty-proArte-Marta-Machalewska-Maciej-Mech-www.studio-proarte.pl_.jpg

 

Instagram, tam też jesteśmy:
iloolo

komentarze 2

Twoja opinia jest dla nas ważna. Co o tym sądzisz?

%d bloggers like this: