porady

Wychowanie przez sport

„Było już o przemianach i metamorfozach mam, o dietach, o zawodach dla dorosłych a ja chciałabym przedstawić Wam czym sport może być dla naszych dzieci jest to oczywiście moja bardzo subiektywna relacja. Relacja widziana oczami matki.” Gościnnie na Mamy ruszamy Iwona, nasza drużynowa matka (więcej o drużynie TU) .

wychowanie przez sport

Piłka nożna wprowadziła się na stałe do naszego domu ponad trzy lata temu. Pierwszy, drugi, trzeci  i kolejne treningi aż do dziś. Cała rodzina zarówno My rodzice jak i nasze dzieci  nauczyliśmy się żyć podporządkowując prawie wszystko pasji małego człowieka do sportu.

rodzina

Początki były po prostu zabawą i zdobywaniem kolejnych umiejętności i nabywaniem sprawności motorycznej. Upływający czas pokazał jednak, że oprócz zabawy jest to pasja, obowiązek i sposób życia. Coraz ważniejsze zaczęły stawać się rzeczy, które pewnie w życiu dzieci nie uprawiających sportu nie są aż tak istotne albo nie wysuwają się na pierwszy plan.

mamy ruszamy

I oto mój mały chłopiec stał się obowiązkowy, punktualny, sumienny, staranny … tak, tak może brzmi to bardzo poważnie ale nawet dla 6 latka zaczęło to mieć znaczenie. Punktualność – bo spóźnienie powodowało, że nie mógł trenować, sumienny , staranny – bo to pozwala zdobywać nowe umiejętności i poprawiać technikę, a co za tym idzie być powoływanym do składu na mecze turniejowe i sparingi. Dzisiaj trzy lata później mój syn jest odpowiedzialnym młodym człowiekiem, którego sport nauczył współpracy w grupie i uświadomił, że sukces drużyny zależy od wszystkich jej członków. Każdy z nich może być inny, każdy ma inne zalety, każdy ma swoje zadania  ale są drużyną i jeśli odnoszą sukces to wszyscy na niego zapracowali. Porażka też jest porażką wszystkich nie jednostki i chociaż nikt nie lubi przegrywać to każde niepowodzenie po chwilach smutku czasem i łez umacnia go i uczy podnosić się z kolan z podniesioną głową, wyciągać wnioski. Stawać do dalszej gry i walki do końca.

drużyna

Obecnie nie wyobraża sobie tygodnia bez treningów, złe samopoczucie czy padający deszcz nie jest wymówką żeby nie iść na sparing czy mecz bo pomijając fakt, że jemu samemu szkoda opuścić zajęcia to przecież liczy na jego pomoc i wsparcie drużyna i trener. Warto też dodać, że uprawianie sportu przez dzieci kształtuje nie tylko charakter ale hartuje też ciało. Na palcach jednej ręki mogę policzyć ile razy Olek chorował od czasu rozpoczęcia treningów. Czy sport jest ważny w życiu mojego dziecka? Tak jest bardzo ważny i mi jako rodzicowi jest z tym dobrze.

Olek Makowski

Jestem dumna z jego postawy, z jego osiągnięć i z wytrwałości. Z niczym nie może się równać radość rodzica widzącego swoje dziecko szczęśliwym, które przybiega po zawodach i i krzyczy do ciebie z dumą „mamo widziałaś jaką miałem asystę”, „jaki zrobiłem wślizg w obronie”, „jakiego strzeliłem gola”, „jaką mieliśmy akcje z Frankiem”. Dla takich momentów warto zachęcać dzieci do uprawiania sportu może zabrzmiało to bardzo samolubnie ale wiem, że Olek też z tego czerpie i poza radością jaką ma teraz wyniesie taż na przyszłość dyscyplinę, tolerancję i walkę do ostatniego gwizdka.”

Ile dzieci uczą się od nas a ile my uczymy się od naszych dzieci?! Pytanie pozostawię bez odpowiedzi.

siła jest kobietą

Chcesz bliżej poznać Iwonę zajrzyj – KLIK.

 

Od 14 grudnia zapraszamy na wspólne bezpłatne spotkania biegowe więcej szczegółów szukaj TU.

12321561_978095575604640_4568069995537257300_n

 

Dołącz do grupy aktywnych Mam:

cropped-mamy-ruszamy-projekty-proArte-Marta-Machalewska-Maciej-Mech-www.studio-proarte.pl_.jpg

Twoja opinia jest dla nas ważna. Co o tym sądzisz?

%d bloggers like this: