PARENTING,  porady treningowe

Runmageddon Kids – jak przygotować malucha do startu.

Biegi z przeszkodami już nie dziwią. Można powiedzieć, że są swego rodzaju biegowym standardem. W błocie taplają się mężczyźni i kobiety, ba tych drugich jest coraz więcej i osiągają naprawdę wyżyłowane wyniki. Pomocną dłoń w kałuży podają sobie często Ci, którzy w życiu codziennym nigdy by na siebie nie trafili. Coraz częściej z biegowych atrakcji z przeszkodami korzystają dzieci. Zdziwieni? Tak, organizatorzy imprez biegowych zadbali też o tor przeszkód dla najmłodszych. W Runmageddonie mogą wystartować nawet 4-latki. Najmłodsi startują na dystansie ok. 600 m, starsi pokonują dystans około 1 kilometra.

1375215_10203291801975076_1310145543307581762_n

Teraz zapewne zastanawiasz się czy Twój kilkulatek da radę? Pomogę Ci! Da radę! Poradzi sobie świetnie i będzie miał przy tym jeszcze niezłą frajdę. Przecież doskonale znamy powiedzenie: „Brudne dziecko to szczęsliwe dziecko” Gdzie może bezkarnie taplać się w błocie jak nie tu?!

Kiedy moja córka zaliczyła swój pierwszy RMG miała ledwo 3 lata. Odcinek 600 m był dla niej wyzwaniem, ale wspólnymi siłami dała radę, a na mecie satysfakcja i motywacja + 500%.
Na podstawie moich runmageddońskich doświadczeń postanowiłam sporządzić mamy tutorial, który pomoże Waszym dzieciom i WAM zaliczyć pierwszy bieg przeszkodowy.

1. Runmageddon KiDS to ZABAWA!
Pamietajcie o tym. Tu nie chodzi o to by wygrać. Celem imprez biegowych jest popularyzacja biegania i pokazanie, że bieganie to fantastyczna zabawa. Zatem istotne jest by wytłumaczyć dziecku, że celem imprezy jest pokonanie dystansu i przeszkody. Nie ma tu podiumów, a medal dostaje każdy. Liczy się dokładność wykonania zadania, a nie omijanie przeszkód tylko po to by być pierwszym. Takie podejście do tematu pozbawi dzieciaki presji, a skupienie przy wykonaniu przeszkody zapewni mu większe bezpieczeństwo i da satysfakcję.

2. Runmageddon KiDS to WSPÓŁPARACA!
Taki bieg to wspaniała okazja by dzieci mogły współpracować. Czesem do pokonania przeszkody potrzebna jest pomocna dłoń. My zawsze wypuszczamy nasze dzieci jako drużyna. Uczymy, że póki ostatni nie pokona przeszkody nie można lecieć dalej. W drużynie najważniejsze jest najsłabsze ogniwo i o tych najsłabszych trzeba dbać szczególnie. A sukces jest wtedy kiedy…. W KOMPLECIE NA MECIE… czyli razem startujemy, razem kończymy. Na ściganie przyjdzie jeszcze czas, teraz pora uczyć zasad FAIR PLAY, bo to one rzutują jakim jesteśmy biegaczami, a właściwie ludźmi w przyszłości.

3. Runmageddon to WSPÓLNA PASJA!
To fantastyczne kiedy coś można robić razem. Dla dzieci to rodzice są wzorem do naśladowania. Jeśli my taplamy się w błocie nasze pociechy chcą tego samego.
RMG to świetna rodzinna impreza. To okazja gdzie dziecko jest Twoim kibiecem, a Ty jego. To ten moment kiedy ONO jest w Twoich oczach takim samym bohaterem jak TY w jego kiedy przekraczasz linię mety.

runmageddon rekrut warszawa

Jak masz jeszcze moment to zerknij do artykułu, w którym piszemy o pierwszych krokach dziecka w sportcie (TUTAJ)  Myślę, że treść bardzo Cię zainteresuje.

 

JEGO/JEJ PIERWSZY RAZ czyli tuż przed biegiem.

Tu kilka punktów, dzięki którym nic Was nie zaskoczy podczas biegu, a Wasze dziacki będą czuły się komfortowo.

1. Miej ze sobą pełny strój na przebranie. Pełny czyli nawet zapasową parę majtek i buty.
Na Twojego malucha czekają przeszkody błotne i wodne, po bieganiu będzie wymagało przebrania.

2. Pamietaj o krytym obuwiu.
Sandały to kiepski pomysł. Moja B. raz startowała w biegu z przeszkodami nieplanowanie i mieliśmy tylko sandały. Narzekała. Zdecydowanie lepszym i bardziej komfortowym rozwiązaniem są buty kryte. Fajnie jak mają agresywne bieżniki. Czasem trzeba się gdześ wdrapać i w płaskich butach maluch czuje się jak świnka na lodzie. Nóżki mu się rozjeżdżają i się wkurza. Adidasy spokojnie daja radę, klapki odpadają 🙂

3. Rękawiczki.
Przydają się, np. rękawiczki rowerowe. Nie są mustem, dzieciak poradzi sobie bez nich, ale… rekawiczki dają 500 punktów mocy. Po pierwsze wygląda się coolowo, a po drugie świadomość ręki w „ochraniaczu” dodaje odwagi, szczególnie w sytuacji kiedy trzeba zejść do parteru. Proponuję rękawiczki, które chronią śródręcze, ale maja „gołe” paluszki.

4. Ubranie.
Po biegu przeszkodowym ubranie będzie brudne. Błoto, glina, czasem może się coś rozerwać. Zatem nie ubieraj dziecka w strój niedzielny, tylko raczej wybierz zestaw do piaskownicy. Najlepiej niech to będą takie ubrania, których planujesz się pozbyć 🙂 Jeśli Twoje dziecko jest wrażliwe na otarcia to proponuję długie spodnie i długi rękaw, najlepiej z lekkich tkanin. Czym ubranie ciemniejsze tym mniej brudu będziesz widziała na swoim dziecku 🙂 Kiedy jest bardzo ciepło ubieram swoje dziecko na krótko, ale wtedy do zaklejania łokci i kolan stosuję kinesio tapy. Młoda wtedy ma poczucie, że łokcie i kolana są zabezpieczone przed otarciami.

5. Madal na mecie.
Na mecie dziecko zazwyczaj dosataje komin i medal. Komin czasem otrzymuje już na starcie. Istotne jest to by owy komin na szyję założyło przed otrzymaniem medalu. Medale są zawieszone na szorstkich sznurkach i podrażniają szyję.  Zatem dlatego na mecie najpierw warto założyć komin potem medal. Są oczywiście egzemplarze, którym to nie wadzi 🙂

13335667_1003043923077188_8308873918366793905_n
występ sandałowy 🙂

A teraz kilka wskazówek dla rodziców. Tu proszę Cię o szczególną uwagę, bo bezpieczeństwo dzieci (wszytskich) na trasie zależy od Ciebie.

1. Pamiętaj, że poza Twoim dzieckiem startują również inne dzieci. Ważne byś miała oczy szeroko otwarte też na innych, a nie tylko na siebie i swoje dziecko.
2. Jeśli zamierzasz towarzyszć swojemu dziecku podczas całego biegu to stań z nim na końcu stawki, w innym razie przeszkadzasz dzieciom, które biegną same, a przecież to ich impreza.
3. Pomagaj innym. Jeśli widzisz, żecudze dziecko potrzebuje pomocy, pomóż mu. Zachowaj się tak jak byś chaciała by ktoś zajął się Twoim dzieckiem kiedy będzie w potrzebie.
4. Nie krzycz, nie poganiaj. To nie są mistrzostwa świata!
5. Nie lamentuj gdy Twój maluch zaliczy dzwona, nie wsdychaj, nie sap i nie panikuj. Dzieciak będzie miał w sobie tyle adrenaliny, że może się nawet nie zorientuje, ale jeśli zobaczy Twoją panikę, ta sama adrenalina spowoduje, że będzie histeria. Kiedy dziecko się wywróci spokojnie podejdź i pozbieraj. Wesprzyj. Powiedz, że wszystko gra i lecicie dalej.
6. Jeśli maluch nie załapie klimatu nie ciągnij go na siłę do końca. Jeśli nie czuje sie dobrze zwyczajnie zejdźcie z trasy. Nie ma powodu by dostarczać mu stresu i przeszkadzać innym uczestnikom biegu.
7. Nie pomagaj na siłę. My rodzice często mamy tak, że dziecku nieba chcemy uchylić i najchętniej wszystko robimy za nie. Tym razem dajmy mu szansę, niech walczy samo. Wystarczy, że jesteśmy obok i wspieramy. Często wystarczy mu jedynie nasza obecność i fakt, że rodzic patrzy. Jest MAMA czy TATA to jest bezpiecznie.
8. Pozwól pomagać innym. Pamiętaj, że na trasie biegu są wolontariusze. Oni wiedzą jak przeszkody pokonywać i pomogą Twojemu dziecku. Jeśli jest wolontariusz np. przy linie na rowem z wodą to sie tam nie pchaj i nie przeszkadzaj. On pomoże Twojemu dziecku ową przeszkodę pokonać. Uwierz, przerzucił on już setki dzieci przez tę kałużę i z Twoim też sobie poradzi. Prawdopodobniej lepiej niż Ty 🙂
9. Chwila dla fotoreportera. Tak, focia, żeby pochwalić się znajomym jest ważna. Dla wielu rodziców nawet ważniejsza niż sam bieg, ale na miłość boską najpierw BEZPIECZEŃSTWO. Nie może być tak, że chcąc zrobić fotkę swojemu dziecku przydeptujesz cudze. W takiej sytuacji fajnie jest gdy dzieci lecą grupą i jeden rodzic jest tylko od robienia fot, nie pełni żadnej innej funkcji, jeden robi foty wszystkim.

Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Ci podjąć decyzję. Mam nawet cichą nadzieję, że już ją podjęłaś i widzimy się na najbliższym RMG. Nasze dzieciaki lecą w niedzielę 21.08 w serii o 10:15. Daj też szansę na samodzielność swoim maluchom i do zobaczenia na trasie!

Czytaj także:
1. Jak trenować do RMG vol. 1 (TUTAJ)
2. Jak trenować do RMG vol. 2 (TUTAJ)

Dołącz do nas! Każdego dnia dajemy sporą dawkę silnej motywacji:

cropped-mamy-ruszamy-projekty-proArte-Marta-Machalewska-Maciej-Mech-www.studio-proarte.pl_.jpgInstagram:

iloolo11169053_10205109642593257_978717547_n

Save

Save

Save

Save

Save

Mama Basi, trener personalny: - instruktor lekkoatletyki - instruktor kulturystyki - instruktor fitness - trener Blackroll - trener TRX - trener PFS - trener Boot Camp

komentarze 3

Twoja opinia jest dla nas ważna. Co o tym sądzisz?

%d bloggers like this: