Rewolucyjny program antyzapalny. Jak być silną i szczęśliwą?

W związku z tym, że moja droga do zdrowia, to nie tylko troska o ciało lecz także dbanie o umysł i ducha. Wychodzę z złożenia, że człowiek to ciało, umysł, duch. W moje ręce trafiła ostatnio książka Marii Borelius  „Silna i szczęśliwa – rewolucyjny program antyzapalny”, która idealnie wpisuje się w takie podejście.

View this post on Instagram

Wychodzę z założenia, że ja to 👉 CIAŁO, UMYSŁ, DUCH. Można te składniki nazwać też fizycznym, nie-fizycznym i meta-fizycznym. W psychiatrii mówi się o świadomości, podświadomości i nadświadomości. W filozofii mamy do czynienia z id, ego i superego. W świecie nauki wyróżnia się energię, materię i antymaterię. Poeta nazywa to umysłem, sercem i duszą. Moja droga do zdrowia, to nie tylko troska o ciało. Staram się też zadbać o umysł i ducha. Właśnie dlatego sięgnęłam po książkę dziennikarki naukowej @maria.borelius SILNA I SZCZĘŚLIWA. Pewnego dnia Maria powiedziała dość zmęczeniu i apatii, postanowiła wieść zdrowsze i szczęśliwsze życie. Maria zjechała kawał świata i czerpała z niego. Dzięki temu powstał #RewolucyjnyProgramAntyzapalny ponieważ, to właśnie zapalenia w naszym organizmie są przyczyną wielu dolegliwości i złego samopoczucia. Maria zawarła prosty plan 👉 5 zasad antyzapalnego stylu życia. Bądźmy silne i szczęśliwe ✌️ P.S. Ten post jest zajawką do wpisu na blogu #mamyruszamy bo przecież wszystkie chcemy być silne i szczęśliwe ❤ P.S. 2. Książka wydawnictwa @insignis_media dziś w księgarniach. P.S. 3. Chwilę uchwyciła @ilona_z_mamy_ruszamy dziś w @trzywiosny gdy byłam rozpieszczana przez @jackie.alesso ❤️ P.S. 4. Tak siedziałam w czapce 😂 #badhairday i pizgało dziś w Warszawie złem ☔️🌬 — #antyzapalne #dietaantyzapalna #silnaiszczesliwa #silnaiszczęśliwa #healthrevolution #antiinflammatory #antiinflammatorydiet #zdrowie #szczęście #czytambolubie #zróbcośdlasiebie #letsdoit #pracanadsobą #insignismedia #lifestylebloggers #polskablogerka #kobietapotrzydziestce #ksiazkanadzis #książkoholik #czytambolubie #czytambolubię #bluzazkapturem #zdrowytrybzycia

A post shared by Ola Sulej-Dąbrowska, Warszawa (@ola_z_mamy_ruszamy) on

 

Autorką książki jest Maria Borelius, wielokrotnie nagradzana szwedzka autorka i naukowa dziennikarka. Opisuje „Silna i szczęśliwa” rewolucyjny program antyzapalny.  Przeciwzapalny styl życia według ekspertów może zapewnić lepsze zdrowie, a co za tym idzie lepsze życie. Maria ma stopień naukowy z biologii, fizyki i matematyki oraz tytuł magistra dziennikarstwa naukowego. Uważam, że to bardzo istotny fakt dla rzetelności książki. Dziennikarka postanowiła przekonać się na własnej skórze czy przeciwzapalny styl życia działa. Wybrała się w podróż życia odwiedzając najdalsze zakątki świata testując na sobie zasady przeciw zapalnego stylu życia, rozmawiała z tubylcami ale także z naukowcami.

W przypadku Marii wszystko zaczęło się od tego, że chciała pozbyć się zmęczenia, depresji i zwiększyć życiową energię. Znasz ten stan? Efekty ją zachwyciły, dlatego postanowiła się podzielić swoimi doświadczeniami.

Poniżej sposoby Marii aby poczuć się lepiej.

Jedz produkty przeciwzapalne.

Jedz prawdziwe jedzenie. Co to znaczy? Posiłki przygotuj samodzielnie, z produktów, które nie mają składu czyli warzywa, jaja, mięso, ryby. Wybieraj żywność nieprzetworzoną. Warzywa powinny stanowić podstawę diety, a jako wisienka na torcie owoce jagodowe. Ważne, aby było różnorodnie i kolorowo. Jagody, fioletowy bakłażan, czerwona cebula, zielony szpinak, żółta papryka, pomarańczowe marchewki, czerwone pomidory i wszystkie inne kolory.

Należy zadbać, aby w jadłospisie było dużo białka, najlepiej w każdym posiłku. Białko czyli mięso, jaja, ryby, soczewica lub sproszkowane białko. Stanowi ono budulec dla ludzkich komórek, tkanek i mięśni. W diecie nie może zabraknąć wartościowych tłuszczów, bo to one są nośnikiem smaku oraz źródłem energii. Wybieraj: oliwę z oliwek, olej rzepakowy, olej kokosowy, olej z awokado, masło. Unikaj margaryn, oleju słonecznikowego i uwodornionych tłuszczów.

W kuchni nie zapomnij o ziołach i przyprawach. Dodadzą potrawom smaku i dobrze wpłyną na zdrowie.  Zadbaj aby w twojej kuchni nie zabrakło: tymianku, czosnku, kurkumy, papryki, kolendry,  kminku, chili, mięty i imbiru.

Autorka nie zaleca kawy. Chociaż kawa zawiera polifenole (to dobrze), to także aktywuje cukier we krwi. Kompromis – jedna filiżanka dziennie.

Niezależnie od ilości spożywanych ryb, należy suplementować kwasy omega-3. Alternatywą dla tabletek może być codzienna dawka nasion chia w puddingu chia. Dzięki temu wzmocni się cały organizm, począwszy od skóry skończywszy na nastroju.

 

View this post on Instagram

Summerfoods. #healthrevolution

A post shared by Maria Borelius (@maria.borelius) on

 

Rusz się.

Ćwicz CODZIENNIE. Rodzaj aktywności fizycznej dostosuj do swojego rytmu dnia, obowiązków rodzinnych i zawodowych.

Bardzo ważna dla całego organizmu jest regularność wykonywania ćwiczeń aerobowych, w trakcie których się pocisz. Jakie to ćwiczenia? Jazda na rowerze, chodzenie, bieganie, jazda na nartach, pływanie, tenis, taniec … Dodatkowo w ciągu tygodnia wykonuj trening siłowy, aby zbudować masę mięśniową. Dopełnieniem będą ćwiczenia rozciągające, a zarazem relaksujące. Ludzkie ciało potrzebuje różnych bodźców, dlatego twoja aktywność powinna zawierać ćwiczenia aerobowe, siłowe i rozciągające.

View this post on Instagram

Siła biegowa to dla mnie podstawa… taki krok do lepszej wytrzymałości i szybkości. Najprostsza metoda to bieganie pod górkę, czym bardziej stromo tym większe wyzwanie i mocniejszy bodziec. Dziś zaliczyliśmy wbieganie i zabieganie pod/z Czarną Górę. Wybraliśmy najbardziej strome i proste podejście. Padło na stok narciarski. Od stóp do szczytu wyszło 1,5 km, z czego 1 km ostrego podejścia. Szczyt na wysokości 1400 mnpm to rzadkie powietrze, więc gdy przy wbieganiu bierzesz wdech czujesz pełne płuca, ale brakuje tlenu. Do tego serce wali jak wściekłe, w przeponie czujesz ból, a czwórki pieką tak samo mocno jak słońce, które w górach jakoś nie oszczędza. A potem zbieg… najlepiej zamknąć oczy i nie patrzeć, tylko wtedy jest odwaga, by dać się ponieść i poleciecieć na 100%. W konsekwencji Czarna Góra zaliczona przeze mnie 2 razy. Baśka 2 razy przebiegła wyzwanaczony dla niej dystans 200 m w podbiegu + zabieganie. Choć kilometrażowo nie było dziś zbyt spektakularnie to #potreningu #nogi drżały jak osikowy listek. Meldujcie jak dziś u Was. #trening był? #bieganie #biegambolubie #biegambolubię #biegaczka #bieganiejestfajne #biegamdobrze #biegacze #polskabiega #endomondo #biegamy #treningbiegacza #ultras #ultra #ultrarunner #ultrarunners #ultralovers #runlove #runlovers #kochambiegać #biegacze #bieganizm #biegambomnieludzkoscwkurwia #running #runnerofinstagram

A post shared by Ilona Brusiło, Warszawa (@ilona_z_mamy_ruszamy) on

 

Pamiętaj ćwicz każdego dnia, nawet jeśli nie masz na to ochoty. W kryzysowych sytuacjach wygospodaruj chociaż dziesięć minut. Zobaczysz trening spowoduje, że zacznie ci się chcieć.

A co z posiłkami okołotreningowymi? Zjadaj posiłek białkowo-węglowodanowy godzinę po wysiłku, aby zmniejszyć zapalne działanie kortyzolu i odżywić mięśnie.

 

Odżywcze, domowe jedzenie i ruch idealnie wpisują się w zasady, które każdego dnia staramy się z Iloną promować. W końcu „mamy ruszamy”.

Aby dowiedzieć się więcej i wcielić plan antyzapalny w życie przeczytajcie książkę „Silna i szczęśliwa – rewolucyjny program antyzapalny”.

Moim zdaniem WARTO!

 

Twoja opinia jest dla nas ważna. Co o tym sądzisz?

%d bloggers like this: