tata trenuje

O czym świadczy Twoja nadwaga?

Jeżeli brakuje Wam motywacji do zadbania o własną figurę to może to w jakiś sposób Was przekona…

Ostatnio trafiłem na bardzo ciekawe badania, z których wynika, że ludzie otyli są postrzegani jako osoby, które nie mają samokontroli oraz motywacji co przekłada się na ogólną ocenę niższych kompetencji. Co ciekawe taką opinię o ludziach otyłych podzielają także osoby, które same są otyłe.

Co jeszcze ciekawsze podobne opinie mamy nie tylko na temat osób, które możemy zobaczyć, ale także osób, których otyłość była przedstawiona jedynie w warstwie słownej (do informacji o CV były dołączone informacje o wzroście i wadze).

Coś co amerykańscy naukowcy odkryli realizując w badaniach już dawno znane jest w polskich mądrościach ludowych jako „jak cię widzą, tak cię piszą”. W praktyce jest to bardzo prosty mechanizm. Nasze umysły są tak skonstruowane aby maksymalnie przyspieszać procesy myślowe. W tym celu buduje sobie pewne mechanizmy zwane schematami poznawczymi, które pomagają nam szybko określać z czym mamy do czynienia. Schematy te budują się na podstawie naszych doświadczeń, zarówno osobistych jak i tych, o których jedynie słyszeliśmy. Ma to bardzo ważną funkcję życiową, gdyż pozwala nam szybko reagować na potencjalne zagrożenia.

wyroluj kilogramy
Dołącz do wyzwania: TUTAJ

Jak to działa – jeżeli na przykład widzimy młodego, łysego, napakowanego gościa w dresach, który czai się w bramie od razu przypisujemy mu cechy takie jak agresja, zakładamy też, że może chcieć nam zrobić krzywdę. Z punktu widzenia naszego przetrwania jest to bardziej opłacalne niż zastanawianie się jakie są jego prawdziwe intencje. Mechanizm ten działa na każdego człowieka, nie tylko na fanów odzieży sportowej. Dlatego też często mamy uprzedzenia do konkretnych grup społecznych czy etnicznych nigdy nawet nie mając do czynienia z członkami tych grup. Jest to głęboko wrodzone i nie zawsze mamy nad tym kontroli, dlatego tak ciężko jest nam wyzbyć się uprzedzeń. Równie dobrze można by komuś powiedzieć przestań mieć lęk wysokości. Do zrobienia, ale łatwe nie jest.

Co zatem można wyczytać na pierwszy rzut oka z sylwetki? Osobom otyłym przypisywane są mniejsze kompetencje wynikające z braku motywacji, samokontroli, konsekwencji w działaniu i silnej woli. Wszystkie te cechy są jak najbardziej porządane zarówno w życiu „cywilnym” jak i zawodowym. Badacze twierdzą, że jest to pogląd akceptowany ponieważ większość osób myśli, że osoby otyłe wybrały bycie otyłymi i jest to w pełni od nich zależne (niezależnie od tego jak jest w rzeczywistości)

Zastanówcie się sami jakie cechy można przypisać osobie ubranej w elegancki garnitur a jakie osobie w łachmanach, choć może to być ta sama osoba. Jak potwierdzają badania nasza sylwetka ma równie duże znaczenie.

Zanim więc zadbamy o dobry ubiór czy makijaż warto zacząć od pracy nad gabarytami.

Źródło: https: TUTAJ

Dołącz do grupy aktywnym mam na FB:

cropped-mamy-ruszamy-projekty-proArte-Marta-Machalewska-Maciej-Mech-www.studio-proarte.pl_.jpg

Instagram, tam też jesteśmy:

iloolo11169053_10205109642593257_978717547_n

Mąż, ojciec, pracownik korpo, pasjonat sportu uzależniony od aktywności fizycznej. Pokazuje że tatusiowie po 30-stce nie muszą mieć brzuszka pomimo wielu obowiązków, które dostarcza codzienne życie i praca.

Twoja opinia jest dla nas ważna. Co o tym sądzisz?

%d bloggers like this: