AKTYWNOŚĆ,  porady treningowe

Najlepszy rower dla kobiety – poradnik

To trochę przerażające, ale gdy słyszę hasło rower dla kobiety to w mojej wyobraźni jawi się różowa damka z szeroką kierownicą, wielkim koszem z przodu, na której zasiada pani w zwiewnej sukni i subtelnie snuje się wiejską drogą wśród sadów. Wtedy robię ostry reset głowy i pytam samej siebie…. serio?
Wydaje mi się, że to nie tylko moje skojarzenie, prawda?
Nie mam pojęcia skąd ono w mojej wyobraźni. Sama jestem kobietą, którą wykręca miesięcznie kilkaset kilometrów albo i więcej, a nigdy nawet na rowerze, który mam w głowie nawet nie jechałam 🙂
Dlatego dziś postanowiłam pokazać Wam jak szeroki jest wybór rowerów dla kobiet.

Rower damski kontra rower męski.

Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, ale rowery zawsze mają wersję damską i męską. Nieważne czy to rower miejski, rower górski, rower szosowy, trekkingowy czy elektryczny, każdy z nich jest dostępny w wariancie dla Pań i Panów.

Rowery damskie różnią się od męskich przede wszystkim ramą. W wariancie dedykowanym kobietom górna rura jest obniżona lub nie ma jej wcale. Takie rozwiązanie zostało zastosowane przede wszystkim z myślą o kobietach, które na rower wsiadają w spódnicy czy sukience.
Kolejna różnica to odległość siodełka od kierownicy. Rower damski ma siodełko umieszczone bliżej przodu roweru. Spowodowane jest to tym, że Panie mają krótsze ręce i korpus vs panowie i zwyczajnie w świecie przy mniejszym rozstawie jest im wygodniej.
To samo dotyczy siodełka, damskie są zazwyczaj szersze, ze względu na różnice w budowie anatomicznej. Kierownica roweru damskiego często jest węższa niż męskiego, bo kobiety mają węższe ramiona.
Warto wziąć pod uwagę te  różnice wybierając rower idealny dla kobiety.

Teraz najważniejsze… czym kierować się wybierając idealny rower damski?

Wybór roweru nie jest prosty. Oferta jest tak szeroka, że można dostać oczopląsu. Ja osobiście uważam, że to kwestia indywidualna i w pierwszej kolejności trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie… po co mi ten rower?

Zastanów się po jakiej nawierzchni najczęściej będziesz jeździła, jaki planujesz robić kilometraż, czego tak właściwie oczekujesz od swojego roweru. Wtedy dość szybko określisz typ roweru idealny dla Ciebie. Wiadomo, że jeśli planujesz jeździć nim do pracy latem po równiutkiej ścieżce rowerowej w tempie umiarkowanym to nie potrzebujesz wypasionej szosy, która rozpędza się w mig jak rakieta. Nie sprawdzi się też rower górski na dużej amortyzacji, który przystosowany jest do wymagających terenów. Sytuacja byłaby inna gdybyś szukała sprzętu idealnego na triathlon lub zawody MTB.

Nie tylko wzrost ma znaczenie przy wyborze roweru.

Jak już wiesz jaki typ roweru potrzebujesz to teraz należy skupić się na indywidualnych parametrach przyszłego właściciela roweru. Rower dobieramy w zależności od wzrostu, długości nóg (zmierz wewnętrzną stronę nogi od śródstopia do krocza) i indywidualnych predyspozycji.
Każdy producent ma tabele rozmiarów dla każdego modelu na podstawie, którego wybierasz rozmiar dla siebie. To trochę tak jak z kupowaniem ubrań, każde ma jakiś rozmiar.  Bardzo istotna jest długość nogi, a nie tylko wzrost, gdyż dwie osoby tego samego wzrostu zazwyczaj mają różne długości nóg i potrzebują innego roweru. Zbyt wysoka rama jest kłopotliwa przy wsiadaniu i zsiadaniu z roweru. Za mała  może spowodować, że stopy zahaczają o przednie koło, a kolana sięgają zbyt wysoko.

By odpowiednio dobrać rower damski kierujemy się ogólnie przyjętym przelicznikiem.
Długość nogi w centymetrach mierzymy przez x, który wynosi:
– 0, 57 – rower górski
– 0, 63 –  rower miejski i rower turystyczny
– 0, 67 – rower szosowy
Uzyskany wynik jest wartością w centymetrach. Jeśli tabele producenta podają długość ramy w calach musicie to przeliczyć na tę jednostkę.
Czyli podzielić przez 2,54.

To tyle na pierwszy ogień. Podałam Wam wiedzę, która pozwoli Wam wybrać najlepszy rower idealny do używania w życiu codziennym. Mam nadzieję, że będzie ona dla Was przydatna i z niej skorzystacie.
Jeśli potrzebujecie więcej wiedzy czekam na Wasze pytania na moim Instagramie  @ilona_z_mamy_ruszamy

A tymczasem… do zobaczenia na szosie!

Szeroki wybór wybór rowerów damskich  znajdziesz na: https://allegro.pl/kategoria/rowery-i-akcesoria-rowery-16420?plec=kobieta

Mama Basi, trener personalny: - instruktor lekkoatletyki - instruktor kulturystyki - instruktor fitness - trener Blackroll - trener TRX - trener PFS - trener Boot Camp

Twoja opinia jest dla nas ważna. Co o tym sądzisz?

%d bloggers like this: