biblioteka,  oceniamy

Matko czytaj! – propozycje czytelnicze marca!

Idzie nowe. Pojawia się u nas coraz więcej nowych autorów, ludzi z pasją, których chcemy Wam przedstawiać. Teraz przyszła pora na literaturę, bo ponoć czytamy mało. Na tę okoliczność poprosiłam Kasię Bieńkowską – autorkę bloga Poligon Domowy, aby poleciłam Wam kilka książek na marzec. Kasia jest mamą, która wyrabia czytelniczą normę za pół Polski. Książki pochłania w dzień i w nocy. Dzięki temu jest dla nas skarbnicą wiedzy, którą dziś się z Wami pochwali.

Oddaję Wasze oczy w ręce Kasi! Zobaczcie co dla Was przygotowała!

Dostałam propozycję, aby napisać dla Was o czterech książkach, pomyślałam: „super!”, ale z drugiej strony jak wybrać tylko cztery?! Spędziłam cały weekend wpatrując się w moją biblioteczkę i jedyne co ustaliłam to to, że polecę polskie książki i może namówię Was na wyzwanie #czytambopolskie ?
Moim zdaniem polscy autorzy ciągle są niedoceniani, a ja mam zamiar z tym walczyć, tym bardziej, że naprawdę mamy się czym pochwalić! Mam nadzieję, że dziś każdy znajdzie coś dla siebie… proponuję emocjonalną obyczajówkę, świetny kryminał, odrobinę dreszczyku oraz zabawną komedię.

Hanna Greń jest autorką dwóch serii, Cykl Wiślański to kryminały, które napisane są w taki sposób, że spokojnie możecie zacząć od czwartego tomu, który ukazał się w tym roku: „Wilcze kobiety„. Oczywiście, polecam zacząć od pierwszego, bo mam pewność, że wciągniecie się tak bardzo, że przeczytacie wszystkie! W końcu kto by nie chciał rozgryźć seryjnych morderców 😉 Nie jest to typowy kryminał, bo wątek obyczajowy jest pięknym tłem dla tych historii, a bohaterowie szybko staną się Wam bliscy.

Jeśli jednak kryminały nie są dla Was, a macie ochotę poznać książki Hani to polecam serię „Polowanie na Pliszkę” to już obyczajówka i wątek kryminalny jest tylko w tle… Dodam może, że Hania ma w domu konsultanta od spraw policyjnych, który czuwa nad każdą książką i pilnuje by wszystko było zgodne z prawdą. Dla mnie ważne jest również to, że wszystko dzieje się w Katowicach, Bielsku-Białej, Wiśle i Cieszynie, a więc w miejscach, z którymi jestem lub byłam związana…

Na Storytel znajdziesz szeroką ofertę kryminałów w wersji audio 

 

A może wolicie się nieco wzruszyć? Jeśli tak, to może seria książek Magdaleny Majcher: „Wszystkie pory uczuć„, już 14 marca pojawi się trzeci tom, czyli „Wiosna”, ale tutaj również nie trzeba czytać w kolejności ukazywania się książek. Magda uwielbia poruszać trudne tematy i wyciskać łzy z oczu swoich czytelników, co więcej – zawsze jej się to udaje.
Jesień” opowiada o wieloletnim małżeństwie, w którym brakuje miłości, bo żona pozostaje w cieniu innej kobiety, co gorsza takiej, która od lat nie żyje. „Zima” rozpoczyna się ślubem, a Młoda Para ma niemal sześćdziesiąt lat i dopiero po ślubie uczy się życia razem i zdradza skrywane latami tajemnice. „Wiosna” chyba okaże się najtrudniejsza, bo poruszy temat adopcji i alkoholowego zespołu płodowego, jednak nie mogę się doczekać premiery. Zaciekawiłam Was? Oprócz tej serii Magda napisała kilka innych książek, więc wystarczy poszukać i wybrać coś dla siebie…

Nie jestem fanką strasznych filmów, przyznam nawet, że nigdy ich nie oglądam, ale książka z dreszczykiem?! Chętnie! Miałam okazję przeczytać książkę, którą czytałam tylko w dzień i pod warunkiem, że mąż był w domu! A wszystko przez Artura Urbanowicza, który opisał Suwałki w książce Gałęziste – nie spotkałam się z ani jedną negatywną recenzją tego tytułu!Poznajemy okoliczne legendy nieco zaciera nam się rzeczywistość z fikcją, a gdy już wydaje nam się, że wszystko jest jasne… na ostatniej stronie autor śmieje nam się w twarz!
A gdyby było Wam mało, kolejna książka autora to „Grzesznik„, tym razem o suwalskiej mafii. Wiedziałam już czego po autorze można się spodziewać, ale kolejny raz udało mu się mnie zaskoczyć… Ciekawa jestem, czy dla Was wszystko byłoby jasne?

Myślę jednak, że sporo osób (szczególnie mam) ma ochotę przy książce odpocząć i się zrelaksować, więc może na koniec coś zabawnego…?
Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o książkach Magdaleny Wala, jeśli ma być zabawnie to Przypadki pewnej desperatki oraz „Mów mi Katastrofa!”… Bohaterki obu książek jak magnesy przyciągają do siebie kłopoty, jeśli jest możliwość by coś źle zrozumieć albo przekręcić to na pewno je to spotka! Nie myślcie jednak, że u Magdy zawsze jest zabawnie, bo dopiero książki historyczne pokazują jak ogromną ma wiedzę i jak dobrze przygotowuje się do napisania każdej książki. Wśród historycznych pojawiły się już „Marianna”, „Rozalia”, a na początku kwietnia będzie można poznać „Natalię”. Można zatracić się w tych strojach, zwyczajach, zalotach i małżeńskich obowiązkach – gdyby tak ciekawie opowiadano na lekcjach historii w szkołach, jak Magda pisze!
A jakby Wam było mało to Magda ma na koncie komedię historyczną „Rzymskie odcienie miłości” – no chyba mi nie powiecie, że nie jesteście ciekawi?
Nie byłabym sobą, gdybym tak grzecznie posłuchała i poleciła tylko cztery książki, więc dorzucę Wam gratis Ligę (nie)złych mam„, to zbiór krótkich opowiadań, każda napisana przez matkę-pisarkę i moim zdaniem jest to lektura obowiązkowa każdej mamy! Dlaczego? Bo nakręcamy się by być doskonałymi na każdej płaszczyźnie, a najmniejsza porażka sprawia, że tracimy wiarę w siebie. O porażkach nikt nie mówi, za to w sieci pokazujemy idealny świat, który jest nierzeczywisty! W tej książce opisana jest „najprawdziwsza prawda” – matki przyznają się do swoich porażek, błędów wychowawczych, głupich decyzji. Bywa strasznie, wzruszająco oraz zabawnie, ale przede wszystkim szczerze. Może czas na prawdę o macierzyństwie…?
Na Storytel znajdziesz szeroką ofertę opowiadań w wersji audio 

Mam nadzieję, że choć jedną z moich propozycji przemyślicie i być może w marcu sięgniecie po książkę. Czasem wystarczy kwadrans przy kawie z dobrą lekturą, by dzień stał się o wiele lepszy…

Pozdrawiam,
Katarzyna Bieńkowska

Autorka bloga Poligon Domowy

Sporo czasu poświęciłam aby powstał ten tekst. Teraz liczę na Ciebie, bo tworzymy, to miejsce również z myślą o Tobie. Bądźmy w kontakcie:


Mama Basi, trener personalny: - instruktor lekkoatletyki - instruktor kulturystyki - instruktor fitness - trener Blackroll - trener TRX - trener PFS - trener Boot Camp

Twoja opinia jest dla nas ważna. Co o tym sądzisz?

%d bloggers like this: