Kuloodporna kawa ( bulletproof coffee)

Jeszcze kilka tygodni temu jak słyszałam kawa bez mleka, w głowie od razu myśl „że co?”. A kawa z masłem i olejem kokosowym i że niby kuloodporna, powaga? Nie byłabym sobą gdybym nie spróbowała.

kawa z masłem

O co chodzi i kto to wymyślił? Dave Asprey, autor bloga o zdrowym odżywianiu, który po wizycie w Tybecie przekształcił zwyczaj zamieszkujących tam ludzi picia herbaty z masłem ( z mleka jaków), na picie kawy z masłem (z mleka krowiego, oczywiście od „szczęśliwych” krów). Jego pomysł się sprzedał i bulletproof coffee stała się popularna.

Bulletproof coffee – założenia:

  • masło od „szczęśliwych krów” czyli karmionych trawą
  • kawa 100% arabika, oczywiście świeżo palona
  • olej MCT (np. olej kokosowy).

W związku z tym, że kuloodporna kawa jest przez Asprey’a polecana jako zamiennik śniadania, stała się szczególnie popularna przy odchudzaniu. Faktem jest, że hamuje łaknienie. Pamiętaj jednak, że Twoja dieta w ciągu doby powinna zapewnić Ci wszystkie niezbędne składniki i minerały.

Czy to kolejna moda? Możliwe lecz poczytałam i stwierdziłam, że sobie strzelę. Na pierwszy raz poszła kawa kuloodporna bez dodatków. Tak, możesz dodać do tej kawy przyprawy, odżywkę białkową, w sumie jedyne ograniczenie, to że nie może być to produkt węglowodanowy.

Moja kawa:

  • podwójne espresso
  • 2 łyżeczki masła klarowanego
  • 2 łyżeczki oleju kokosowego.

Wszystko zblendowałam. Pomyślisz ohyda? Też tak myślałam. Jakie było moje zdziwienie, że to co powstało wyglądało na latte z pianką. Smak? Ej nie było tak źle jak mi się wydawało 😛

Efekty? Nie wiem czy to ta kawa czy nie lecz zrobiłam po niej pierwszy od bardzo dawna „szybszy” (jak na moje ostatnie możliwości) trening biegowy. Podobno kuloodporna kawa DAJE KOPA i stawia na nogi! A może wiedząc to, moja głowa…

Czy będę pić?! Na pewno jeszcze potestuję, bo może to nie był przypadek? Może się ona okazać dobrym rozwiązaniem przed porannym treningiem lub gdy cały dom zaśpi do przedszkola, szkoły, pracy.

Pamiętaj każdy jest inny i to co dobre dla mnie nie musi być dobre dla Ciebie. Próbuj lecz zawsze obserwuj swój organizm.

Dołącz do grupy aktywnych Mam:cropped-mamy-ruszamy-projekty-proArte-Marta-Machalewska-Maciej-Mech-www.studio-proarte.pl_.jpg

Instagram:

 

ilo olo11169053_10205109642593257_978717547_n

 

Twoja opinia jest dla nas ważna. Co o tym sądzisz?

%d bloggers like this: