porady,  tata trenuje

Jakich mężczyzn pragną kobiety?

Dzisiaj pierwszy z serii artykułów o tym nad jaką sylwetką warto pracować aby mieć powodzenie u płci przeciwnej. Zaczynamy od tego jakie męskie sylwetki preferują kobiety.

Aby zrozumieć w ogóle ten problem trzeba zrozumieć jak jesteśmy stworzeni. Obecnie żyjemy w dosyć komfortowych i cywilizowanych czasach, ale nie zawsze tak było. Właściwie to nigdy tak nie było. Cywilizacja to wymysł ostatnich kilku pokoleń. Przez około 2 miliony lat setki tysięcy pokoleń homo sapiens i jego bezpośrednich przodków ewoluowało na afrykańskich sawannach i w jaskiniach południowej Eurazji. I do tego są właśnie przystosowani, my jesteśmy do tego przystosowani.

Drugą ważną rzeczą, która wymaga zrozumienia to to, skąd biorą się w ogóle preferencje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Tu sprawa jest dosyć prosta. Chodzi o rozmnażanie. Może się wydawać, że ludzie dobierają się w pary aby brać kredyty hipoteczne albo wspólnie jeździć na wakacje, ale prawda jest dużo prostsza. Przez miliony lat ewolucji jedyną przyczyną dobierania się w pary była chęć posiadania wspólnego potomstwa. I to właśnie temu celowi służy tzw. dobór naturalny.

No i trzecią rzeczą wartą zrozumienia jest duża dysproporcja pomiędzy tym ile wysiłku i zaangażowania w stworzenie potomstwa musi wkładać każda z płci. Z biologicznego punktu widzenia zaangażowanie mężczyzny może trwać kilka minut i sukces prokreacyjny będzie osiągnięty. Kobieta ma dużo więcej do stracenia. Z jej strony okres, w którym jej własne (biologiczne) przetrwanie zależy od tego czy ktoś (ojciec dziecka) jej pomoże czy nie może trwać kilka czy kilkanaście lat. Nasze pra-pra-pra-…-babcie potrzebowały mężczyzn aby ci w okresie ciąży i karmienia dostarczały im pożywienia. Te, którym się to udało miały więcej szans na przetrwanie. Wszyscy jesteśmy potomkami wybrednych kobiet.

Czego zatem pragną kobiety?

Pytanie wydaje się cholernie trudne, ale zasadniczo odpowiedź jest prosta. Tego co każda biologiczna jednostka – przetrwać. Zarówno fizycznie jako osoba, jak i przekazać swoje geny potomstwu. Tu jest prosty fakt, o który, producenci kategorii np. kosmetycznych wiedzą od zawsze. Kobiety troszczą się o swoje dzieci i siebie. A mężczyźni? O tym będzie nieco później.

Jaki zatem musi być mężczyzna aby spełnić oczekiwania tak nastawionej kobiety?

Po pierwsze musi zapewnić jej zasoby. Celowo używam takiego pojęcia, ponieważ w różnych kulturach może to oznaczać różne rzeczy. W naszej cywilizacji najczęściej są to pieniądze i tu nie ważny jest fakt, czy są ciężko zarobione, czy np. są to pieniądze rodziców, które ktoś ma do dyspozycji. W innych kulturach może to być np. ziemia, czy krowa. Zasobem może też być np. umiejętność polowania, która pozwoli zdobyć jedzenie. Może tez nim być potencjał – student Harvardu ma duży potencjał na dostarczenie zasobów w przyszłości, choć w danej chwili może być gołodupcem. I na koniec – zasobem może tez być status społeczny. Władza daje możliwość wpływania na innych i uzyskiwania wielu korzyści. I żeby nie było – ktoś może powiedzieć, że robię z kobiet straszne materialistki. Ale taka jest prawda, dowodzą tego prawie wszystkie badania. Co więcej, jest to bardzo, bardzo mądre postępowanie. Samice Homo Sapiens, które nie potrafiły zapewnić sobie zasobów dostarczonych przez mężczyzn po prostu nie przetrwały, albo nie przekazały swoich genów.

Ok, ale nawet jeżeli mężczyzna ma te zasoby, to musi być jeszcze chętny do podzielenia się nimi. I to jest druga ważna cecha – musi być skłonny do tego, aby inwestować w partnerkę i dziecko. Zatem facet powinien mieć nie tylko dobre perspektywy ale także wykazywać duże zaangażowanie i być w tym wiarygodnym

Duże badania przeprowadzone w Stanach pokazały jak łatwo spełnić oczekiwania kobiet. Poniżej jest lista cech, które kobiety wskazywały jako cechy idealnego partnera:

Zdolność do inwestycji Gotowość do inwestycji Obrona partnerki i potomstwa Bycie dobrym ojcem Dopasowanie Zdrowie
Dobre perspektywy finansowe Wiarygodność Wielkość (wzrost) Wiarygodność Podobny system wartości Symetria
Pozycja społeczna Miłość i oznaki zaangażowania Siła Stałość w uczuciach Podobny wiek Wzrost, siła, sprawność fizyczna
Starszy wiek Pozytywny stosunek do dzieci Odwaga Dobroć Podobny charakter
Ambicja/pracowitość Sprawność fizyczna Pozytywne kontakty z dziećmi
Wzrost, siła, sprawność fizyczna

 

Trochę tego jest, prawda?

No dobra, wiele osób (pewnie szczególnie panów) czyta to aby się dowiedzieć jak dużego trzeba mieć bicka aby się laskom podobać. Na to też jest odpowiedź w badaniach.

Kobiety zostały poproszone o wybranie najatrakcyjniejszej ich zdaniem męskiej sylwetki. A wyniki przedstawiają się tak:

męskie sylwetki główne
http://foxhoundstudio.com/

Trochę zaskakujące, prawda?

Co ciekawe, sylwetka, która jest najbardziej po prawej to sylwetka, którą wskazali mężczyźni jako tą, która najbardziej im się podoba.

Skąd zatem tak duże różnice?

Hormonem, który pozwala na zbudowanie sylwetki takiej jak ta po prawej jest testosteron. Odpowiada on za wiele ‘męskich’ cech takich jak muskulatura, niski głos, wzrost, wielkość pewnych części ciała, owłosienie na ciele i jego brak na głowie a także cechy takie jak libido, skłonność do agresji i szybkiego podejmowania decyzji, ale też skłonność do zdrady.

Co zatem sygnalizuje Mężczyzna z dużą muskulaturą – co prawda pokazuje, że ma dobre zdrowie i może obronić partnerkę, ale pokazuje też, że będzie miał problem ze spełnieniem pozostałych oczekiwań kobiet takich jak gotowość do inwestycji  czy bycie dobrym ojcem. Inną sprawą jest to – „ile taki gościu musi żreć?” – czyli nie dość, że nie będzie się chciał podzielić swoimi zasobami, to jeszcze wyżre te należne kobiecie i dziecku.

W przeciwieństwie do niego mężczyźni niezbyt dużej postury sygnalizują, że są spokojniejsi, bardziej stali i mniej agresywni, czyli właściwie bardziej nadają się na długookresowych partnerów.

A dlaczego zatem mężczyźni lubią takie sylwetki?

Najpierw trzeba sobie odpowiedzieć po co są mięśnie. Mięśnie poruszają stawami i na tym właściwie kończy się ich przydatność. W naturze nawet największa masa mięśniowa nie ma większego znaczenia. Nie ważne jak duża będzie jest nieprzydatna w konfrontacji z lwem czy niedźwiedziem. Człowiek też nie dogoni najwolniejszej nawet antylopy, a powalony konar czy głaz waży kilka ton, czyli też za dużo w tym temacie nie zdziałamy.

Co zatem mężczyzna może zrobić ze swoimi mięśniami? Pokonać innego mężczyznę. Tak, tak. Mięśnie są po to aby walczyć z innymi samcami, dlatego duża masa mięśniowa tak bardzo imponuje innym mężczyznom, a może lepiej byłoby powiedzieć, że wzbudza w nich respekt.

Gruby czy cherlawy?

Ok, wiemy, że wielka masa niekoniecznie musi imponować płci pięknej. No ale skoro zarówno chucherka jak i grubaski tej masy nie mają to co za różnica. Otóż różnica jest:

męskie sylwetki niewysportowane
http://foxhoundstudio.com/

Jeżeli spojrzymy na inny zestaw sylwetek, wygrywa ta najbardziej uśredniona. Dlaczego? Bo pokazuje, że jej właściciel jest zdrowy. Pozostałe sylwetki pokazują, że ich właściciele albo za chwile umrą na zawał czy miażdżycę, albo padną z głodu. Co z tego, że mężczyzna ma zasoby i jest chętny aby się nimi dzielić jak nie dożyje aby tego zrobić.

Spójrzmy jeszcze na te 2 zestawy sylwetek:

męskie sylwetki wysportowane1
http://foxhoundstudio.com/
męskie sylwetki wysportowane2
http://foxhoundstudio.com/

W oby przypadkach wygrywają sylwetki, najbardziej uśrednione, ani za bardzo skoksane, ani też zbytnio nie wysuszone. Dlaczego tak jest? Wystarczy spojrzeć na oczekiwania kobiet względem sylwetek mężczyzn:

89,2% kobiet twierdzi, że ważne jest dla nich jak mężczyzna dba o swoje zdrowie
74,5% kobiet chce faceta, który jest silniejszy niż one
61,8% kobiet chce faceta, który może je chronić
60,8% chce aby ich mężczyzna dobrze wyglądał
38% chce, żeby był silny i umięśniony.
38% zadowoli się przeciętniakiem
2,9% chce mężczyzny muskularnego, wyglądającego jak kulturysta

Tak więc jak widać najważniejsze dla kobiety  jest zdrowie i umiejętność obronienia jej, a nie koniecznie wielkie mięśnie. Mięśnie są fajne tak długo dopóki są naturalne i wyglądają jakby ich zdobycie oraz utrzymanie było naturalne i przychodziło bez wysiłku. Mężczyźni, którzy dbają przesadnie o swoją sylwetkę są przez kobiety posądzani o narcyzm i z definicji odrzucani – mężczyzna ma adorować swoją damę, a nie siebie.

Czy zatem testosteronowi mężczyźni są odrzucani przez kobiety? Niestety nic nie jest takie proste. Inne badania pokazują, że kobiety w trakcie dni płodnych preferują mężczyzn z wyższym poziomem testosteronu. Są też najbardziej skłonny do przypadkowych zbliżeń. W pozostałe dni preferują mężczyzn z niższym poziomem.

Do tego należy pamiętać, że wszystkie preferencje są bardzo indywidualne. Może się zdarzyć, że to co dla jednej osoby jest atrakcyjna dla innej jest odrzucające. Nawet jak spojrzymy na powyższe statystyki to wciąż 3% kobiet preferuje mężczyzn wyglądających jak kulturysta. Preferencje mogą się różnić też w zależności od kultury – w miejscach, gdzie siła fizyczna wciąż ma wpływ na przetrwanie preferowane będą sylwetki pokazujące, że ich właściciel jest silny.

Inną sprawą jest, że mężczyźni mają wrodzony „respekt” (nie wiem do końca jakiego słowa użyć) dla innych mężczyzn o wyższym poziomie testosteronu. W pewnym stopniu także i to buduje hierarchię, a jak wspomniałem na początku, status społeczny także może być zasobem. Pewnie nie ma to zastosowania w np wśród członków rad nadzorczych, ale facet cieszący się szacunem na dzielni może być jak najbardziej atrakcyjnych dla mieszkanek tejże dzielni.

Do jakiej sylwetki warto podążać? Biorąc pod uwagę powyższe. chyba najlepszą odpowiedzią będzie, że zdrowej, wysportowanej, pokazującej, że jej właściciel  potrafi obronić partnerkę. Warto za to unikać przesadnego, narcystycznego podejścia do budowania wielkiej masy czy drastycznie wyrzeźbionej sylwetki. No chyba, że ktoś chce swój wygląd budować pod kątem preferencji innych mężczyzn… Faktem jest, że plakaty z kulturystami łatwiej znaleźć w pokojach nastolatków niż nastolatek.

Podsumowując – wygląd fizyczny jest u mężczyzn ważny, ale jest raczej dodatkiem do zasobów, które posiada.

No i na koniec warto odkryć kim jest zwycięzca rankingu wśród kobiet (jeżeli ktoś się jeszcze nie domyślił):

stronglifts.com

W następnym odcinku – jakie kobiety preferują mężczyźni.

————————

Jeżeli kogoś interesują tematy psychologii ewolucyjnej zachęcam do lektury książek, które były bazą do napisania powyższego artykułu:

david buss psychologia ewolucyjnajames mcbride dabbs heroes roges and lovers testosterone behaviorthe evolution of desire david buss

 

 

 

 

 

Polecam też ten artykuł

Dołącz do grupy aktywnych Mam:cropped-mamy-ruszamy-projekty-proArte-Marta-Machalewska-Maciej-Mech-www.studio-proarte.pl_.jpg

 

 

Instagram:

ilo olo11169053_10205109642593257_978717547_n

Mąż, ojciec, pracownik korpo, pasjonat sportu uzależniony od aktywności fizycznej. Pokazuje że tatusiowie po 30-stce nie muszą mieć brzuszka pomimo wielu obowiązków, które dostarcza codzienne życie i praca.

komentarze 2

Twoja opinia jest dla nas ważna. Co o tym sądzisz?

%d bloggers like this: