Jak wytrzymać ze sobą więcej niż 3 lata, czyli wzór na szczęśliwy związek.

Wspólne przygotowywanie i jedzenie posiłków. Spożywanie posiłków jest pewnym trikiem, który nasz gatunek opracował kilkaset tysięcy lat temu aby budować relacje z innymi. Przedtem sposobem było iskanie, ale ponieważ iskać można tylko jedną osobę na raz, potrzebne było coś, co to zastąpi. Odpowiedzią było wykorzystanie czasu, który poświęcamy na posilanie się. Podczas jedzenia wydzielają się endorfiny. Endorfiny to opioidy i wszystko co robimy podczas ich wydzielania kojarzymy z przyjemnością, także obecność innych osób w naszym otoczeniu.

Przytulanie i pocałunki. Niestety nieczęsto widzi się pary z kilkunastoletnim stażem, które to robią. Przytulanie i pocałunki są ludzkim odpowiednikiem iskania i także pomagają budować relacje.

Wspólne robienie rzeczy (to akurat jest jeden z patentów, który stosujemy z żoną). Endorfiny wydzielają się podczas wysiłku fizycznego. To takie nasze wewnętrzne środki przeciwbólowe, które neutralizują ból związany z obciążeniem mięśni. Kiedy razem coś robimy i wymaga to wysiłku, osoba, z którą współdzielimy tą niedolę jest kojarzona z czymś przyjemnym – opioidami, które na nas działają

Czyli:

  • Seks
  • Wspólne spędzanie czasu
  • Rozmowa
  • Wspólne posiłki
  • Przytulanie się i pocałunki
  • Wspólna aktywność fizyczna
  • Unikanie kłótni

I powinno być dobrze!!!

 

Źródło:

http://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/014616727600200424

Helen Fisher “Why him, why her”

Robin Dunbar “Nowa historia ewolucji człowieka”


Sporo czasu poświęciłem na to, by napisać ten artykuł. Teraz liczę na Ciebie, bo tworzę to miejsce również z myślą o Tobie. Bądźmy w kontakcie:


Bartek, tata, badacz

Mąż, ojciec, pracownik korpo, pasjonat sportu uzależniony od aktywności fizycznej. Pokazuje że tatusiowie po 30-stce nie muszą mieć brzuszka pomimo wielu obowiązków, które dostarcza codzienne życie i praca.

Twoja opinia jest dla nas ważna. Co o tym sądzisz?

%d bloggers like this: