Jak wytrzymać ze sobą więcej niż 3 lata, czyli wzór na szczęśliwy związek.

Jest pewna specyficzna kombinacja hormonów – Norepinefryny, Dopaminy i Serotoniny. Może same nazwy nic Ci nie powiedzą, ale ich działanie już tak:

Norepinefryna jest pochodną adrenaliny i ma podobne do niej działanie. Sprawia, że przyspiesza nam bicie serca, koncentrujemy się na wybranym obiekcie i jesteśmy podekscytowani.

Dopamina jest hormonem przyjemności i ma właściwości uzależniające. Sprawia, że chcemy jak najczęściej doświadczać tego co daje nam przyjemność i tęsknimy za tym, kiedy tego nie doświadczamy.

Serotonina reguluje nasze samopoczucie (jej niedobór jest związany ze stanami depresyjnymi). Jej brak sprawia, że jesteśmy smutni i przygnębieni, a także tracimy nieco łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi.


Kryzys w związku po narodzinach dziecka – czytaj TUTAJ


Jeżeli dobrze odczytaliście powyższe symptomy, to tak, takie są objawy czegoś, co powszechnie nazywa się miłością. Ja bym to jeszcze dookreślił i nazwał te uczucie ‘miłością romantyczną’. Dodałbym jeszcze, że ta mieszanka hormonów sprawia, że nie mamy realnego obrazu obiektu naszych westchnień. Zakochani, jesteśmy na ciągłym haju, który wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości. Sami się zastanówcie, czy pod wpływem różnych substancji chemicznych (chociażby alkoholu) wasz ogląd sytuacji jest właściwy. Ale kiedyś trzeba wytrzeźwieć. I wtedy wszystko wydaje się inne. Niestety tak też dzieje się z miłością. Po około 3 latach hormony się wypalają i trzeźwiejemy. Wtedy pojawiają się pierwsze problemy. Drobne niuanse, które kiedyś wydawały się słodkie, nagle zaczynają drażnić. Niewielkie problemy urastają do skali katastrofy. Często wtedy mówimy “ale on / ona się zmienili”. A to wcale nie prawda. Zmienia się jedynie nasza percepcja.

Jak zatem temu zaradzić?

Więcej przeczytasz klikając w podstrony na dole strony >>>

Bartek, tata, badacz

Mąż, ojciec, pracownik korpo, pasjonat sportu uzależniony od aktywności fizycznej. Pokazuje że tatusiowie po 30-stce nie muszą mieć brzuszka pomimo wielu obowiązków, które dostarcza codzienne życie i praca.

Twoja opinia jest dla nas ważna. Co o tym sądzisz?

%d bloggers like this: