PARENTING,  porady

Jak przygotować swoje dziecko na pierwszy wyjazd na obóz?

Już za parę dni za dni parę weźmiesz plecak swój… O matko i córko!!! Za chwilę w szkolę dzieciaki usłyszą ostatni dzwonek w roku szkolnym 2017/2018. Kiedy to zleciało? Olo 9 lat i Ala 7 lat w sobotę po zakończeniu roku szkolnego ruszają na swój pierwszy obóz. Wiesz taki bez rodziców. Nie powiem byłam trochę spanikowana lecz gdy ułożyłam plan działania na przygotowanie siebie i dzieci do tego wyjazdu, całe to przedsięwzięcie nabrało dużo lepszych barw. Uważam, że doświadczenie obozowe to jedno z fajniejszych przeżyć jakie możemy zafundować dzieciakom. Fakt przygotowania do tego wydarzenia mogą być trochę przytłaczające lecz warto. Oto kilka wskazówek, które mam nadzieję pomogą wyprostować nieoczekiwane zakręty w tej fascynujące podróży.

ZAKUPY Z DZIECKIEM

Przed wyjazdem okazuje się, że potrzebne są nowe rzeczy majtki, spodenki a może kurtka od deszczu. Na zakupy wybierz się z dzieckiem. Po pierwsze na pewno poczuje się docenione, że może uczestniczyć w wyborze. Po drugie da mu to komfort ponieważ będzie wiedziało, że to jego rzecz i nie zrobi wielkich oczu gdy będzie rozpakowywać się po przyjeździe na wypoczynek.

OBIETNICE, OBIETNICE….

Nie obiecuj, że jeśli tylko twoje dziecko zadzwoni i powie, że tęskni to wsiądziesz w samochód i przyjedziesz. Nawet jeśli tak zrobisz, to tego NIE OBIECUJ. Dlaczego? Bo zarówno ty jak i dziecko będziecie tęsknić lecz nie oznacza, to że komuś będzie działa się krzywda. Pokonanie tęsknoty za domem zapewni dziecku nowe umiejętności. Pozwoli zyskać pewność siebie, elastyczność i da im poczucie spełnienia.

PRZEPROWADŹ TEST SPANIA POZA DOMEM

Nie rzucaj dziecka i siebie na aż tak głęboką wodę. A mianowicie nie doprowadź do sytuacji, że pierwsza noc na obozie będzie pierwszą nocą bez mamy i/lub taty. Przygotuj do tego siebie i swoje dziecko. Umów się z dziadkami, znajomymi, rodzicami koleżanki czy kolegi ze szkoły na nocleg poza domem. Pamiętaj trening czyni mistrza.

SZCZERA ROZMOWA

Nie ma się czym martwić! To będzie najpiękniejszy czas w twoim życiu! … Chociaż wierzysz, że to będzie prawda lecz gdy dziecko powie ci, że ma obawy przed obozem wysil się na coś więcej i szczerze porozmawiaj z nim jak może się czuć przez pierwsze dni i noce poza domem. Przecież, to całkowicie normalne, że będzie tęsknić za rodzicami, za swoim łóżkiem i że wcale nie musi być łatwo zasnąć w nowym miejscu. Kiedy dziecko będzie wiedziało czego może się spodziewać nie pomyśli, że jest z nim coś nie tak. Uwierz mi, że lepiej wiedzieć inaczej te drobne przeszkody nie pozwolą dziecku doświadczać.

NIESPODZIEWANI GOŚCIE

Niestety działo się to kiedyś dzieje się to i teraz. Co mam na myśli? Wszy. Tam gdzie duże skupiska ludzkie one po prostu są. Porozmawiaj o tym z dzieckiem, żeby nie przeżyło szoku słysząc, że na jego głowie są nieproszeni goście. Mity o tym, że wszy pojawiają się z powodu brudu, złej higieny zostały już dawno obalone. Wszami dziecko może zarazić się przez kontakt włosy z włosami i kropka. Wytłumacz dziecku, że jeśli mu się przytrafią wszy, że to nie jego wina i że nie są niebezpieczne. One się przytrafiają tak jak przeziębienie. Dostajesz je od kogoś innego, a on dostał je od kogoś wcześniej. Aby się ich pozbyć wystarczy zastosować odpowiednie leczenie i tyle (polecam SORA FORTE). Więcej przeczytasz >>> KLIKNIJ

Oczywiście warto przypomnieć dziecku, żeby nie pożyczało swojej szczotki do włosów, nie wymieniało się czepkiem na basen, nie zamieniało gumkami do włosów. W przypadku długich włosów przećwicz z dzieckiem robienie warkocza, bo im bardziej włosy naciągnięte tym mniejsze prawdopodobieństwo zarażenia.

POŻEGNANIE

Lęk, ekscytacja, smutek separacji, to tylko kilka z wielu emocji, które towarzyszą pożegnaniu. Pamiętaj zarówno ty jak i dziecko czerpiecie z tej samej puli uczuć. Dlatego nie becz! Twoje dziecko może zinterpretować łzawe pożegnanie jako „tak bardzo nie chcę abyś wyjeżdżał” albo „jestem winny, że mnie opuszczasz”. Więc pocałuj, przytul, życz udanej podróży i jeszcze raz powtórzę NIE BECZ.

GDY DZIECKO JEST JUŻ NA OBOZIE

Na pewno w trakcie wyjazdu będziesz się z dzieckiem kontaktować, pisać, rozmawiać. Pewnie w trakcie rozmowy będzie cisnęło ci się na usta coś w stylu „dom jest taki pusty bez ciebie”, „nie mogę się doczekać aż wrócisz do domu”, „smutno mi bez ciebie”. Powstrzymaj się. Wiem, że tak jest, tylko mówienie tego nie pomoże ani tobie ani jemu.

 

 


Tworzymy, to miejsce z myślą o Tobie. Bądźmy w kontakcie:


komentarze 4

  • Mamologia

    Pierwsze obozy daleko przed nami, ale z sentymentem wróciłam wspomnieniami do własnych, pierwszych podróży. I tak sobie właśnie myślę, że zamiast mówić „nie ma czym się martwić”, warto opowiedzieć swoje obozowe historie.

  • Gosia

    Świetne porady dla rodziców debiutantów tegorocznych wakacyjnych wyjazdów. Mój syn pierwszy raz pojechał jak miał 8 lat.

  • Magda m blog

    U nas jeszcze daleko do tego etapu, choć już się boję ! 🙂 Twoja Ala ma piękne zdjęcie, już wczoraj się nim zachwycałam na instagramie 🙂

Twoja opinia jest dla nas ważna. Co o tym sądzisz?

%d bloggers like this: