biblioteka,  oceniamy

Jak odciągnąć dziecko od tabletu?

Żeby była jasność. Nigdy nie widziałam nic złego w nowych technologiach. Moje dziecko ma własny tablet, sprawnie z niego korzysta, ale pilnuję granic normy. To niełatwe. Tablet, telewizor czy komputer są łatwo dostępnym zapychaczem dziecięcej uwagi. Tablet działa na zadającego tysiące pytań 4,5,6 – latka jak smoczek na niemowlaka. Tablet w dłoń i masz spokój. Znalezienie alternatywy jest dużo trudniejsze, bardziej wymagające, wymusza kreatywność. Tylko, tak szczerze… po całym dniu w robocie, w której wyciskają z Ciebie maxa, ostatnie, na co masz ochotę to kreatywność. Wiem, uwierz mi znam to doskonale. Czasem mam ochotę poleżeć na kanapie i mieć wszystko w …. Niestety, tak się nie da, a na pewno nie na dłuższą metę.

Jak napisałam, w moim modelu wychowawczym jest miejsce na technologię i elektronikę. Jest też miejsce na aktywność fizyczną, ale to wiecie doskonale. Ostatnio poszłam krok dalej. Postanowiłam uczyć swoje dziecko takich podstawowych umiejętności, które pozwolą mu funkcjonować, kiedy technologia zawiedzie. Dziś wiem, że 100 % błyśnie przy koleżankach podczas szkolnego biwaku :)
Zainspirowała mnie do tego książka Leśna szkoła dla każdego, której celem jest zaprzyjaźnienie się dziecka z przyrodą. Gdyby jednak poddać książkę analizie to chyba bardziej ma na celu zaprzyjaźnienie z przyrodą rodziców. Jak się okazało, moje dziecko, weszło w proponowane w książce zabawy jak w masło. To ode mnie wymagało to wszystko więcej wysiłku, uwagi i pracy.

Powiem Wam szczerze, że się opłacało. Spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu. Bawimy się więcej i inaczej. W konsekwencji moje dziecko jest tak umęczone, że pada wieczorem na twarz, więc wieczór mam dłuższy. A ja … hmmm… ja zaczęłam patrzeć na swoje zawodowe i przyziemne sprawy bardziej kreatywnie. Śmiesznie, nie? Nie spodziewałam się, że tworzenie leśnych dzieł sztuki podrzuci mi nowe rozwiązania biznesowe. Nie przypuszczałam też, że budowanie szałasu pokaże mi ile jeszcze pracy przede mną. Ba… nawet przekonałam się, że tak bardzo jestem przyzwyczajona do sklepowych gotowców, że moje 6 – letnie dziecko lepiej ogarnia dziko rosnące pożywienie niż ja :) I wyszło, kto tu kogo uczy :)

Wracając do książki… Nigdy nie spodziewałam się, że zbiór zabaw na świeżym powietrzu może zmusić mnie do takiej kreatywności i do potrzeby poszerzania horyzontów. Kiedy przeglądałam tę książkę pierwszy raz uznałam, że nie ma tam nic odkrywczego. Ot zebrane do kupy kilkadziesiąt zabaw. Jak czytałam, to miałam wrażenie, że sama też bym to wymyśliła…. ale nie wymyśliłam… i nie zrobiłam. Niby to nic takiego … zbudować szałas, supłać wymyślne węzły na linie czy robić drewnianą biżuterię… tylko kiedy coś takiego robiłaś? Czy siedząc tu i teraz miałabyś gotowy pomysł na zrobienie magicznych różdżek z drewna i wpisania tego w historię Celtów? Ja nie… choć jak czytam tę książkę to wydaje mi się to takie proste…

[nokaut-offers-box url=’p:/hobby-i-poradniki/lesna-szkola-dla-kazdego-9788328706170.html']

„Leśna szkoła dla każdego” to kompendium inspiracji dla rodzica, które pomogą mu uczyć dzieci:
– używania wyobraźni
– skupienia

– ciekawości świata
– zdolności
manualnych
– więzi
z przyrodą
– szeroko pojętej empatii
– komunikacji
z innymi
– samooceny

samodyscypliny
– samodzielności

i zapewne wielu innych rzeczy, na które nie zwróciłam uwagi… to chyba nie mało, prawda?

Ta książka pomoże Ci wyciągnąć dzieci, ale przede wszystkim siebie w plener. Nie musisz mieć w okolicy lasu. Wystarczy park i kilka drzew. Ta książka nauczy Cię błyszczeć w oczach dziecka. Masz wiedzę i umiejętności, które dla Twojej latorośli są niczym czary, ale dla Ciebie są tak oczywiste, że nawet nie pomyślisz, by je jej pokazać.
Proponowane zabawy adresowane są dla dzieci w wieku 3- 11 lat, zatem… książka na lata.

Dołącz do grupy aktywnym mam na FB:

cropped-mamy-ruszamy-projekty-proArte-Marta-Machalewska-Maciej-Mech-www.studio-proarte.pl_.jpg

Instagram, tam też jesteśmy:

iloolo11169053_10205109642593257_978717547_n

 

Mama Basi, trener personalny: - instruktor lekkoatletyki - instruktor kulturystyki - instruktor fitness - trener Blackroll - trener TRX - trener PFS - trener Boot Camp

Twoja opinia jest dla nas ważna. Co o tym sądzisz?

%d bloggers like this: