LIFESTYLE,  PARENTING,  porady

Ferie zimowe. Rodzicu o czym nie możesz zapomnieć?

Pewne tematy są niewygodne, pewne tematy są pomijane lecz nie oznacza to, że problem nie istnieje i że nie jest powszechny. Jak to możliwe, że coś co jest powszechne jest tak zamiatane pod dywan?

Zwyczajnie, bo kto lubi rozmawiać o wszach? Lepiej udawać, że nie ma problemu lub wmawiać sobie, że dotyczy innych a nie mnie. Dlatego bardzo się zdziwiłam, gdy ostatniego dnia semestru szkolnego zajrzałam do dziennika elektronicznego i zobaczyłam list intencyjny od Państwowego Inspektoratu Sanitarnego w m.st. Warszawie.

Dlaczego się zdziwiłam? Ponieważ od dziesięciu lat sanepid nie ma obowiązku monitorowanie wszawicy po wykreśleniu jej w rejestru chorób zakaźnych. Za moich szkolnych czasów wizyta w gabinecie pielęgniarki i sprawdzanie tzw. czystości było normą i jakoś źle tego nie wspominam. Działo się tak do 2004 roku. Od tego czasu szkolne pielęgniarki nie mogą na własną rękę sprawdzać czystości głów czy paznokci. Instytut Matki i Dziecka uznał takie praktyki za pogwałcenie praw dziecka. Na początku roku szkolnego dostaliśmy do podpisania „milion” różnych zgód w tym właśnie taką na sprawdzanie głowy. Niestety wiem, że nie wszyscy rodzice podpisali i chcą współpracować.

Co zrobić aby po feriach zimowych problem nie dotyczył ciebie i twoich dzieci?

Ferie zimowe 2018 czas start. Chcesz aby twojego dziecka na wyjeździe nic nie zaskoczyło, a na pewno nic nie popsuło mu dobrej zabawy.

Nie wiem dlaczego lecz mało pamiętam z czasów szkolnych. Mam tylko kilkanaście przebłysków. Co zaskakujące jednym z nich jest wyjazd bez rodziców na ferie i to uczucie gdy wszyscy poszli świetnie się bawić a ja (nie tylko ja) zostałam w ośrodku z pielęgniarką. Cel: „zagazować” nieproszonych gości. Na samą myśl pamiętam ten smród. Dobrze, że teraz są dostępne dużo przyjemniejsze środki.

Pisałyśmy o tym, zajrzyj na Duży problem w małej głowie. 

Przeciw wszom nie da się zaczepić. Nie nabędziesz też odporności. Może skupię się na tym co jako rodzic możesz zrobić, czyli jak zminimalizować ryzyko nieproszonych gości.

  • Wszy nie latają, nie skaczą lecz mimo, to świetnie sobie radzą i dostają się z głowy na głowę. Przed wyjazdem porozmawiaj z dzieckiem, żeby nie pożyczało szczotki do włosów, grzebienia, czapki, gumek do włosów czy ręcznika innym dzieciakom.
  • Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są „odstraszacze”, czyli środki, które dzięki swojemu zapachowi odstraszają wszy i inne owady. Na naszych głowach wypróbowaliśmy SORA Lotion oraz SORA Protect, który zawiera naturalne olejki cytronelli, lawendy, rozmarynu i mentol. Zaopatrz się w „odstraszacz” i zapakuj dziecku do kosmetyczki. Lepiej przeciwdziałać, niż leczyć. Wytłumacz dziecku jak go zastosować lub porozmawiaj z opiekunem i poproś aby pomógł zaaplikować dziecku preparat. Jeśli potrzebujesz więcej informacji przeczytasz na stronie wszawica-sora.pl

  • Pamiętaj, aby po powrocie dziecka do domu profilaktycznie sprawdzić mu głowę.

 

Udanych ferii, bez niemiłych niespodzianek.

 

 

 

 

 

Jeden komentarz

Twoja opinia jest dla nas ważna. Co o tym sądzisz?

%d bloggers like this: