PARENTING,  ZDROWIE

Elektrolity. Co warto o nich wiedzieć?

Elektrolity. Chyba każdy zna to słowo lecz co ona oznacza? Wiemy, że brak elektrolitów jest groźny lecz już nie do końca zdajemy sobie sprawę dlaczego.

Czym są elektrolity?

Elektrolity, to wodne roztwory jonów obdarzonych ładunkiem elektrycznym, który może być dodatki lub ujemny. Elektrolity niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu to jony soli: sód, potas, wapń i magnez. Wszystkie są rozpuszczalne w płynach. Na co dzień dostarczamy je z pożywieniem i pitymi płynami.

W jakich produktach znajdują się elektrolity?

Sód.

Głównym źródłem sodu w diecie jest sól i wszystkie produkty spożywcze, które sól zawierają.

Potas.

Potas znajduje się w wielu produktach spożywczych, które na co dzień są w naszych kuchniach. Najwięcej potasu znajdziemy w suszonych owocach: morelach, figach, rodzynkach, jabłkach. Dużo potasu jest też w bananach i awokado. Ziemniaki, owoce cytrusowe czy zielone warzywa liściaste też zawierają sporą dawkę potasu.

Wapń.

Wapń w diecie dostarcza nam mleko i jego przetwory. Duże dawki wapnia znajdują się też w mleku sojowym i jego przetworach. Wapń jest w konserwach rybnych takich jak szprotki w oleju lub pomidorach. Bogate w wapń także są: fasola, szpinak, płatki owsiane, orzechy i nasiona.

Magnez.

Magnez znajdziemy w pestkach dyni, otrębach pszennych, kakao, kaszy gryczanej, płatkach owsianych, bananach czy grochu.

Kiedy dochodzi do niedoborów elektrolitów?

Jeśli elektrolity są powszechnie dostępne w jedzeniu i piciu, to kiedy ich nam brakuje? Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej najczęściej pojawiają się w wyniku:

  • uporczywych biegunek
  • przedłużających się wymiotów
  • intensywnego wysiłku fizycznego takiego jak sport czy praca fizyczna, czyli sytuacji w których organizm intensywnie się poci
  • picia zbyt małej ilości płynów
  • chorób przebiegających z wysoką gorączką
  • upałów.

Osobami najbardziej wrażliwymi na zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej są dzieci, kobiety karmiące piersią, osoby starsze.

Dlaczego elektrolity mają słony smak?

Elektrolity bez „wspomagania” mają słony smak, ponieważ w składnie mają po prostu słone sole mineralne. Dlatego dzieci często uważają je za niesmaczne i nie chcą ich pić.

W teorii matka podaje dziecku szklankę pełną sodu, potasu, wapnia i magnezu. Mówi do dziecka, to lekarstwo, wypij małymi łyczkami. Dziecko z uśmiechem bierze szklankę i po kilku minutach oddaje pustą…

Umówmy się tak dzieje się w jednym przypadku na tysiąc 😉

Jak uzupełnić elektrolity dziecku?

W sytuacjach kiedy dziecko ma biegunkę, wymioty, wysoką gorączkę lub wszystko razem warto sięgnąć po gotowe produkty do nawadniania takie jak Plusssz JUNIOR Elektrolity.

Preparaty nawadniające to roztwory, w których skład wchodzi glukoza, sód, potas w odpowiednich stężeniach. Dzięki właściwym proporcjom glukozy i jonów usprawniają proces wchłaniania w jelitach.

Według standardów WHO, ESPGHAN, ESPID i UNICEF w przypadku biegunek, wymiotów u dzieci zaleca się stosowanie preparatów o zmniejszonej osmolarności. Według licznych badań preparaty takie skuteczniej przyczyniają się do uzupełniania płynów i składników mineralnych niż „czysta” woda.

Twoja opinia jest dla nas ważna. Co o tym sądzisz?

%d bloggers like this: