ZDROWIE

Depilacja laserowa – bezpieczeństwo i niestandardowe przeciwskazania.

Temat depilacji laserowej od dawna przewijał się na naszych kanałach. Kiedy zaczęłam korzystać z salonu MAWAWO i pokazałam Wam to miejsce na Instagramie to zalałyście mnie falą pytań. W związku z tym postanowiłam na te pytania odpowiedzieć zbiorczo. Mam nadzieję, że to Was usatysfakcjonuje. Pytań jest dużo, więc odpowiedzi będę podawała Wam w cyklu postów, bo niestety nie jestem w stanie wszystkiego wziąć naraz. Postaram się by na każde pytanie była przede wszystkim odpowiedź specjalisty, bo ja mogę Wam opowiedzieć jedynie o swoich prywatnych odczuciach.

Najczęsciej pytałyście o trzy rzeczy:
– o bezpieczeństwo zabiegu
– o ból i ewenttualne znieczulenie, który mu towarzyszy
– o przeciwskazania (i tu konkretnie podawałyście konkretne przypadki, wiec tu odpowiedź będzie bardzo konkretna)

Ze strony eksperckiej na pytania odpowiada Magdalena Wolińska, która zajmuje się profesjonalnie depilacją laserową w salonie MAWAWO.

Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?

Magda: „Depilacja laserowa jest zabiegiem bezpiecznym jeżeli prawidłowo się ją wykonuje i zachowuje odpowiednie środki ostrożności. Tak jak podczas wykonywania większości zabiegów kosmetologicznych istnieją pewne przeciwwskazania. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu depilacji, przed zabiegiem pacjent uzupełnia ankietę dotyczącą zdrowia, przyjmowanych leków i suplementów oraz zachowań, które mogą mieć wpływ na jego zdrowie i efekt zabiegu. Łatwo wywnioskować, że na bezpieczeństwo ma wpływ sam pacjent, który powinien szczerze odpowiedzieć na pytania zawarte w ankiecie. U części pacjentów wykonuje się również próbę przed właściwą depilacją.”

Ze swojej strony dodam, że zdążyłam poddać się póki co depilacji laserowej pach, bikini i całych nóg. Zgodnie z prośbą operatora uczciwie wypełniłam ankietę, a podczas samego zabiegu słuchałam… ze zrozumieniem… co do mnie mówi. Ogólnie pacjent ma ogromny wpływ na własne bezpieczeństwo. Istotne jest by być w kontakcie słownym z operatorem i komunikować mu swoje odczucia. Magda zwraca ogromną uwagę na bezpieczeństwo. Pilnuje szczegółów. Dba o to byś nie zdejmowała okularów (zabieg odbywa się w różowych okularach). Zadaje sporo pytań o Twoje samopoczucie i odczucia. Spokojnie nie wynika to ze wścipstawa, a zdecydowanie z troski. Magda też bardzo dużo uwagi przykłada do higieny co automatycznie przekłada się na bezpieczeństwo i jakość zabiegu.

Czy zabieg boli?

Magda: „Większość pacjentów odczuwa zabieg jako nieprzyjemny. Podczas depilacji jest odczuwalny niewielki ból, przypominający delikatne porażenie prądem. Niestety nie da się określić przed zabiegiem na ile będzie on bolesny dla konkretnej osoby. W MAWAWO mamy zarówno klientów, którzy potrafią zasnąć podczas zabiegu, a także takich, którzy odczuwają mocny ból. Na szczęście, nawet jeżeli dana osoba odczuwa duży dyskomfort, to tylko przez ułamek sekundy, podczas emisji impulsu światła. Producent lasera Vectus, firma Cynosure Palomar, poprawił komfort pacjentów poprzez zamontowanie w laserze chłodzonych głowic. Skóra chłodzona jest przed, w trakcie i po emisji impulsu światła. Jeżeli istnieje taka potrzeba to dodatkowo stosujemy zimne, znieczulające kompresy.
Osobom szczególnie wrażliwym zalecamy, aby podczas jednego zabiegu nie wykonywać depilacji zbyt wielu partii ciała, ponieważ zazwyczaj wraz z czasem trwania zabiegu zwiększa się jego odczuwalność. Spowodowane jest to tym, że organizm zaabsorbował już dużą dawkę ciepła i zaczyna się bronić przed kolejnymi.”

Zadałyście mi to pytanie chyba ze 100 razy 🙂 Serio! Uważam, że moja odporność na ból jest bardzo niska. Jak rodziłam dziecko to myślałam, ze zjadę i jak tylko była możliwość wypiszczałam ZZO. W związku z tym na laser szłam jak na skazanie. Planowałam to zrobić wcześniej, ale jak pomyślałam o tym, że może boleć to podziękowałam. Teraz w końcu podjęłam decyję, zaczynając od pach, bo to małe i szybko idzie… przeżyję. Magda też mnie nastraszyła, że może zaboleć etc. I nagle słyszę, że zaczynamy. Pięści zacisnęłam normalnie jakbym zaraz miała przeć, oczy ściśnięte… słyszę PYK…. czekam na ból, a tu pyk, pyk, pyk…  Magda, kurde ja nic nie czuję, co ze mną nie tak?

Wyobraźcie sobie, że mnie to nic… Czyłam dotyk, czyłam, że ona tam coś robi, nawet czułam impuls, ale… albo jestem mega wytrzymała albo więcej w tym strachu niż bólu. W  sumie wiecie…. chwila i po sprawie. Tego samego dnia wystwaiłam też nogi. Magda mówiła, że to duża partia, że duże nagrzewanie, może zaboleć…. Sorry… NIE! Czułam niby coś tam w okolicy kostki i jak wjechała głęboko w pachwinę, ale nie nazwałabym tego bólem. Trochę tak jak by mnie bzyknął prąd o małym napięciu. Rwanie kłaków depilatorem było dużo bardziej bolesne. Nie wiem zatem czy jestem normalnym przypadkiem czy dziwakiem, ale jak by mnie ktoś zapytał to mówię, że to nie boli.

Czy zabieg prowadzi się pod znieczuleniem?

Magda: „Generalnie zabieg prowadzi się bez znieczulenia. W salonach najczęściej stosuje się chłodzące kompresy lub zimne powietrze w celu poprawy komfortu pacjenta. Część klinik ma w ofercie możliwość skorzystania z maści znieczulającej. Taka opcja dodatkowo kosztuje ok. 100 zł i należy przyjść ok. godzinę wcześniej, żeby ją nałożyć i zaczekać, aż zacznie prawidłowo działać. Zdania na temat stosowania maści znieczulającej są podzielone, ponieważ część kosmetologów uważa, że pacjent powinien informować o zwiększonych odczuciach bólowych, które mogą sygnalizować nachodzące poparzenia.”

Jak wspominałam wyżej moje doznania bólowe nie miały miejsca, więc nie wpadłabym nawet na to, by pytać o znieczulenie. Magda najbardziej wrażliwe miejsca schładzała mi kompresami i obiektywnie uważam, że dla takiego zmarźlucha jak ja większy dyskomfort sprawiał moment chłodzenia niż zabiegu depilacji.

Co jest ostrym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia depilacji laserowej?

Magda: „Do ostrych przeciwwskazań należą:

 • uczulenie na światło,
 • choroby nowotworowe,
 • zapalenie żył,
 • ostra cukrzyca,
 • żółtaczka,
 • HIV,
 • łuszczyca,
 • przyjmowanie w czasie trwania kuracji tetracykliny, izotretynoiny,
 • padaczka,
 • ciąża,
 • aktywna opryszczka,
 • znajdowanie się pod wpływem narkotyków i/lub alkoholu”

Osobiście żadne z powyższych schorzeń mnie nie dotyczy, więc zabieg się odbył.

 Co może być przeciwwskazaniem, ale nie musi?

Magda: „Przeciwwskazaniem może, ale nie musi być niskie lub wysokie ciśnienie, żylaki, przyjmowanie środków uspokajających i niektórych suplementów diety.”

Czy wystające pieprzyki i znamiona są przeciwwskazaniem do zabiegu?

Magda: „Pieprzyki i znamiona nie są przeciwwskazaniem do wykonania depilacji laserowej. Przed zabiegiem są one zamalowywane białą kredką, tak, aby uniknąć poparzenia. Pieprzyki i znamiona są omijane podczas zabiegu, tzn. w tym miejscu operator nie emituje impulsu światła.”

Potwierdzam. Jestem posiadaczem absurdalnej ilości pieprzyków. Każdy z nich Magda dokładnie kolorowała na biało, tak by nie wystawał ani milimetr. Po zabiegu nie zauważyłam zmian.

Czy można depilować laserowo tatuaże?

Magda: „Absolutnie nie. Depilacja tatuaży z całą pewnością zakończy się poparzeniem.”

Czy można depilować ciało z bliznami?

Magda: „Tak, pod warunkiem, że blizny są prawidłowo zagojone. Same blizny mają zazwyczaj jasny kolor, więc absorbują bardzo mało energii i trudno je poparzyć. Zdarza się, że obszar wokół nich jest bardziej wrażliwy i wtedy zabieg należy wykonać ze zwiększoną uwagą i ostrożnością. Nie depiluje się obszarów, gdzie występują nieprawidłowo zagojone blizny.”

Nie posiadam wielu blizn, ale coś się tam znajdzie. Na fragmencie ciała z blizną nie czułam rożnicy. Z samą blizną też nic się nie zadziało.

Czy można depilować owłosienie ze znamion czy brodawek?

Magda: „Nie można. W tych obszarach występuje podwyższone ryzyko poparzenia.”

Jakich części ciała nie depilujemy i dlaczego?

Madga: „Absolutnie nie depilujemy obszaru wokół oczu, ponieważ istnieje ryzyko, że laser odbije się od kości i uszkodzi oko. Ponadto nie wykonuje się depilacji laserowej miejsc, gdzie występuje błona śluzowa, np. wnętrza nosa”

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące depilacji zostawcie nam je w komentarzu lub w prywatnych wiadomościach na FP lub IG.
Na wszystkie postaramy się odpowiedzieć.

 


Sporo czasu poświęciłam aby powstał ten tekst. Teraz liczę na Ciebie, bo tworzymy, to miejsce również z myślą o Tobie. Bądźmy w kontakcie:


Mama Basi, trener personalny: - instruktor lekkoatletyki - instruktor kulturystyki - instruktor fitness - trener Blackroll - trener TRX - trener PFS - trener Boot Camp

komentarze 2

Twoja opinia jest dla nas ważna. Co o tym sądzisz?

%d bloggers like this: