LIFESTYLE

Czy można powstrzymać burzę?

Niespełna dwa tygodnie temu mieliśmy okazję obejrzeć film „Chłopiec z burzy” Choć wiedziałam, że film mnie zachwyci to nie byłam pewna czy moją córka jest gotowa na tyle emocji. Długo się zastanawiałam czy 8 lat to już czas na ten film, ale podjęłam ryzyko i dziś wiem, że podjęłam dobrą decyzję.

kadr z filmu „Chłopiec z burzy”

W ogromnym uproszczeniu to opowieść o chłopcu, który wychowuje się z ojcem nad brzegiem morza. Żyje skromie, prosto i samotnie. Pewnego dnia znajduje osierocone pelikany, które adoptuje i zaczyna walczyć o ich życie. Wychowanie zwierząt to ciężka praca, która pochłania chłopca bez reszty, ale też pozwala poczuć szczęście.
Film pokazuje piękną i głęboką relację między człowiekiem a zwierzęciem. Dostarcza wielu wzruszeń i skłania do refleksji.
Jest świetnym materiałem dydaktycznym i doskonałą bazą wypadową do rozmów z dzieckiem.

Na podstawie filmu możecie:
– poruszyć zagadnienie przyjaźni
– porozmawiać o empatii
– zwrócić uwagę na relacje i więzi, które tworzą się między człowiekiem a zwierzęciem
– porozmawiać o odpowiedzialności, z którą wiąże się posiadanie zwierząt
ale możecie poruszyć też jeszcze inny bardzo ważny temat, na który nakierowuje nas fabuła:
– szacunek do zwierząt i ochrona gatunków ( w tym przypadku konkretnie pelikanów)

POBIERZ MATERIAŁY DYDAKTYCZNE -> KLIKNIJ TUTAJ

W wolnej chwili zapraszamy Was nas zwiastun filmu: „Chłopiec z burzy”

Według dawnych australijskich wierzeń zabicie pelikana wywołuje potężną burzę. Jednak gdyby przeanalizować to bardziej wnikliwie dochodzimy do wniosku, że każda bezsensowna śmierć zwierzęcia z ręki człowieka lub w wyniku braku jego reakcji też wywołuje burzę.
Czy my możemy ją powstrzymać? Jasne!
Często wystarczy tak niewiele.

Reaguj gdy widzisz bezdomne zwierzęta, szczególnie zimą, gdy temperatury potrafią być bezlitosne.
Odwiedzaj schroniska dla zwierząt, tam zawsze jest tyle do zrobienia. Wiesz jak dużym problemem jest zamarzająca zimą woda w psich miskach? Jak bardzo bezdomne zwierzaki potrzebują spacerów i podrapania za uszkiem? Ty możesz dać im to zupełnie za darmo.

Pomagaj świadomie.
Gdy chcesz nakarmić kaczki czy gołębie doczytaj czym się żywią. Niestety dokarmianie chlebem to bardzo zły pomysł. Chleb to zła dieta dla ptaków, która może doprowadzać do poważnego schorzenia nazywanego „anielskie skrzydło” To deformacja ostatniego stawu w skrzydle, która doprowadza do odstawania lotek od ciała ptaka, co w wyniku rozwoju schorzenia uniemożliwia latanie. Dziki ptak, który nie może latać skazany jest na śmierć. To schorzenie powstaje w wyniku diety zbyt bogatej w białka i węglowodany. Przy złej diecie bardzo łatwo o niedobory witamin, mikro i makro elementów, bo gdzie w chlebie witaminy?  A jak ptaki mają go pod dostatkiem to nie szukają niczego innego.
CZYM KARMIĆ ZATEM?
Świetne będą drobno pokrojone warzywa, ziarna zbóż, niełuskane pestki słonecznika, ugotowana kasza gryczana, jęczmienna. Ważne by nie solić tych posiłków. Nigdy nie syp jedzenia do wody, zawsze tylko na brzegu. Dzikie zwierzęta dokarmiamy tylko podczas mrozów i ciężkich zim. W innych sytuacjach świetnie sobie poradzą.

Używaj słomek wielorazowych.
Wiem, że lemoniada przez słomkę smakuje inaczej, szczególnie dla dziecka, ale… słomki to śmieci, które nie podlegają recyklingowi. W ciągu jednego dnia na świecie zużywa się 500 milionów słomek, to tak jakby zapełnić nimi 127 autobusów komunikacji miejskiej. Te słomki gdzieś trafiają, nie są utylizowane, więc są wszędzie, również w ogromnych ilościach w oceanach. Brzuchy wielorybów wypełnione są plastikowymi słomkami. Na rynku możemy kupić słomki wielorazowe, przetestowałyśmy, są bardzo spoko i dobrze się je myje. A w życiu codziennym staramy się  unikać zakupu soczków ze słomką, nie zawsze się da, ale świadomość naszych dzieci jest coraz większa i łatwiej im pewne rzeczy wytłumaczyć.

A gdyby tak choinkę oddać do lasu?
W tym roku w taki sposób planujemy powstrzymać burzę. Masowo wycinane są lasy, a zwierzęta mają coraz mniej miejsca na bezpieczne życie w naturalnych warunkach. W tym roku znalazłyśmy akcję oddawania choinek do lasu. Poszukaj w swoim mieście punktu zbioru choinek w doniczkach. Znalazłam informację, że na Warszawskim Bemowie można 31 stycznia zdać choinkę, która będzie ponownie wsadzona. Wiem, ze to niewiele, ale wierzę, że nie będziemy jedyni i drzewko, które ozdabiało nasz dom teraz będzie ozdabiało jakiś teren leśny.

A jakie WY macie pomysły na powstrzymanie burzy?
Przyłącz się do akcji #powstrzymajburze i bądź jak bohater filmu „Chłopiec z Burzy”. Zastanów się, co jesteś w stanie zrobić, by pomóc zwierzętom w Twojej okolicy. Zrób to, co możesz. Dla ptaków, psów, kotów lub innych zwierząt. Każde Twoje działanie, nawet zupełnie drobne, może pomóc samotnemu zwierzakowi, a czasem nawet uratować mu życie. Zrób relację i wrzuć ją na Instagram lub inne medium społecznościowe z #powstrzymajburze Im więcej z Was się do nas przyłączy, tym więcej zwierzaków uratujemy. Inspirujmy się nawzajem. Naprawdę tak wiele zależy od każdego z nas. Powstrzymaj burzę.
Nasze przykłady to jedynie kropla w morzu pomysłów, wierzę, że znacie ich tysiące!

Trzymamy za Was kciuki i wierzymy, że razem powstrzymamy każdą burzę.

Mama Basi, trener personalny: - instruktor lekkoatletyki - instruktor kulturystyki - instruktor fitness - trener Blackroll - trener TRX - trener PFS - trener Boot Camp

Twoja opinia jest dla nas ważna. Co o tym sądzisz?

%d bloggers like this: